Jednou vetou

FOTO: SARIO: Slovenské firmy sú životaschopné, majú v Číne šance na podnikanie

Na snímke druhý zľava podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Rašíh počas rokovania s čínskym ministrom pre vedu a technológie Wang Č'-kangom v Pekingu 8. novembra 2019. FOTO TASR - Jakub Kotian
Slovenské firmy sú viac životaschopné ako podniky vo väčších krajinách. Musia sa totiž vzhľadom na veľkosť Slovenska viac prispôsobovať globálnemu trhu. Spolu s čínskymi firmami môžu slovenskí podnikatelia vytvoriť tandem, ktorý môže byť úspešný nielen v Číne, ale aj za jej hranicami.

Povedal to v piatok na stretnutí slovenských a čínskych podnikateľov v pekinskom inovačnom hube Innoway vedúci strategických projektov Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Milan Gavlák.

Raši: S Čínou musíme spolupracovať, aby neboli ohrozené pracovné miesta

Podľa Gavláka má pre čínske firmy zmysel podnikať na Slovensku, pretože krajina už preukázala, že tu môžu podnikať korporácie z celého sveta či už v oblasti výroby, v oblasti zdieľaných služieb, alebo v oblasti IT.

„Takisto dáva zmysel, aby slovenské firmy chodili do Číny. Jednak dostanú prístup na obrovský trh, zároveň si myslím, že v spolupráci s čínskymi firmami, ktoré si museli takisto prejsť relatívne turbulentné obdobie, spolu vytvoriť tandem, ktorý bude úspešný nielen v Číne, ale možno v celej juhovýchodnej Ázii,“ povedal Gavlák.

Podnikateľský hub Innoway je sústredený na jednej ulici, kde sídli 45 inkubátorov a akcelerátov, teda miest, ktoré pomáhajú malým firmám s unikátnymi nápadmi, aby sa dokázali presadiť aj v praxi. Od jeho založenia tu pôsobilo takmer 3500 startupov, z toho viac ako 400 so zahraničnou účasťou.

FOTO: STU Bratislava rozširuje spoluprácu s Čínou, podpísala memorandum o porozumení

Dve firmy sa vypracovali medzi takzvaných jednorožcov, čo je označenie analytikov pre startupy, ktoré investori oceňujú na viac ako na jednu miliardu dolárov (902,77 milióna eur).

A práve na úspešnosť Číny v tejto oblasti upozornil slovenských podnikateľov riaditeľ Innoway Tim Luan. Čína v tomto roku predbehla USA v počte začínajúcich jednorožcov. Podľa prieskumnej spoločnosti Hurun Report bolo v júni 2019 z celkového počtu 494 najhodnotnejších startupov na svete až 206 z Číny.

„Samotný Peking mal 87 týchto startupov,“ povedal Luan. Čína tiež okrem iného masívne rozvíja najnovšiu 5G sieť a smart riešenia mestských aglomerácií.

Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho sa slovenské firmy, ktoré sa na fóre zúčastnili, môžu inšpirovať Čínou a podobný inovačný hub vytvoriť aj u nás.

NÁŠ TEST: Frajerina za rozumnú cenu. Takto si so všetkým poradí HUAWEI P smart Z

„Prezentovali sa na ňom príklady dobrej praxe, od ktorých sa môžu naši podnikatelia odraziť a spolupracovať v oblasti inovácií,“ vysvetlil Raši a dodal, že pre podporu rozvoja vzájomného biznisu bola v Pekingu vytvorená osobitná pozícia inovačného diplomata.

Môže vás zaujímať

Študenti nemusia Sociálnej poisťovni hlásiť ukončenie štúdia