Jednou vetou

Fox: Ak parlament nezahlasuje, na 50 % sa brexit nemusí uskutočniť

Ilustračná foto

foto: TASR

Existuje zhruba 50-percentná šanca, že by sa odchod Británie z Európskej únie nemusel uskutočniť, uviedol britský minister obchodu Liam Fox. To platí v prípade, že britský parlament na budúci mesiac odmietne dohodu o odchode krajiny z EÚ.

Väčšina podnikateľov by už euro za slovenskú korunu nevymenila

„Ak parlament za dohodu nezahlasuje, nie som si istý, či by som (brexitu) dal viac než 50-percentnú šancu,“ povedal v rozhovore pre britský nedeľník The Sunday Times Fox, ktorý ináč patrí medzi najväčších stúpencov odchodu Británie z EÚ.

Británii zostávajú do stanoveného termínu odchodu len tri mesiace, napriek tomu je však stále všetko otvorené.

Británia by mala Európsku úniu opustiť 29. marca, dohoda premiérky Theresy Mayovej s Bruselom o brexite však viazne, čo otvára niekoľko možností, od odchodu krajiny z EÚ bez dohody až po možnosť, že k brexitu nakoniec nedôjde. Britský parlament by o dohode mal hlasovať v týždni začínajúcom 14. januára.

V súvislosti s neistotou okolo blížiaceho sa brexitu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker upozornil, že Brusel sa nesnaží udržať Britániu v EÚ za každú cenu. Čiastočne už aj preto, že EÚ sa musí začať sústreďovať na vlastnú jednotu pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

Čo urobiť s odpadom, ktorý vyprodukujete počas sviatkov? Takto sa dá využiť

„Tvrdí sa, že naším cieľom je udržať Britániu v EÚ všetkými dostupnými prostriedkami. To nie je naším zámerom. Rešpektujeme výsledky referenda. Všetko, o čo nám ide je, aby sme mali jasno v budúcich vzťahoch,“ povedal Juncker pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag.

Zároveň britských predstaviteľov vyzval, aby sa „jasne dohodli, čo vlastne chcú“. Podľa neho je „absurdné, ak časť britskej verejnosti očakáva, že to má byť Brusel, ktorý má predložiť riešenia všetkých budúcich britských problémov“.

Ako uviedol, je to britská vláda, ktorá by mala Európskej únii jasne povedať, čo presne chce. „Naše riešenia sú na stole už celé mesiace,“ dodal Juncker.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie