Jednou vetou

Francúzska vláda plánuje predať 50 % v lotérii FDJ cez burzu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Francúzska vláda plánuje predať približne 50-% podiel v národnej lotériovej spoločnosti Francaise des Jeux (FDJ) prostredníctvom prvotnej emisie akcií (IPO), teda vstupom na burzu. Týmto spôsobom chce spustiť sériu privatizácií, uviedol nedeľník Journal du Dimanche.

Vláda ohlásila, že plánuje predať podiel v štátnych firmách v hodnote 10 miliárd eur. Získané peniaze chce použiť na financovanie nového fondu pre inovácie, čo bol jeden z volebných sľubov prezidenta Emmanuela Macrona. Už dlhšie signalizovala, že FDJ je jedným z prvých kandidátov na privatizáciu.

Štátna agentúra APE, ktorá spravuje štátne podiely vo firmách, poverila banku BNP Paribas a právnu firmu Weil, Gotshal & Manges LLP, aby pripravila privatizáciu FDJ, v ktorej 72 % vlastní vláda. Vláda sa nakoniec dohodla, že otvorí predaj verejnosti prostredníctvom IPO. Zmena štruktúry FDJ by sa mala dokončiť najneskôr začiatkom roka 2019, uviedol s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou Journal du Dimanche. Francúzsky štát si ponechá vo firme približne 25 %. FDJ je druhou najväčšou lotériovou spoločnosťou v Európe po talianskej Lottomatica.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie