Jednou vetou

Francúzsko a Nemecko majú blízke názory na reformu eurozóny

Angela Merkelova a Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

V Hamburgu sa dosiahol dôležitý pokrok v citlitvých bodoch reformy. Nemecko a Francúzsko sú podľa názoru francúzskeho ministra financií Bruna Le Maire blízko k rovnakému názoru na reformu eurozóny.

Nemecko a Francúzsko sú podľa názoru francúzskeho ministra financií Bruna Le Maire blízko k rovnakému názoru na reformu eurozóny. Úplná zhoda by sa mohla dosiahnuť v utorok (19. 6.) na stretnutí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Le Maire to povedal v sobotu (16. 6.) po rokovaní s nemeckým spolkovým ministrom financií Olafom Scholzom v Hamburgu.

Merkelová plánuje stretnutie o migrácii s vybranými krajinami EÚ

Agentúra DPA uviedla, že z dôveryhodných zdrojov prenikli informácie, že sa v Hamburgu dosiahol „zásadný pokrok“ v citlivých bodoch reformy, najmä o francúzskej požiadavke na vytvorenie spoločného rozpočtu eurozóny. Zostávajú však dva-tri dôležité body, ktoré sa zdajú ako ťažko prekonateľné. Obe krajiny v minulých týždňoch viedli nudné rozhovory pri hľadaní spoločných stanovísk, ktoré by ešte tento mesiac chceli predložiť ich predstavitelia reformnému summitu EÚ.

Le Maire na Twitteri napísal, že jeho rokovanie so Scholzom v Hamburgu bolo piatym a posledným kolom o reforme eurozóny. K obsahu diskusie v sobotu sa minister nevyjadril.

Vlani v septembri predložil Macron významné návrhy na prestavbu EÚ a posilnenie menovej únie. Jeho najzávažnejšie body narazili v Berlíne na odpor a pochybnosti.

Sprísnenie podmienok úverov od 1. júla môže zasiahnuť najmä mladých

Nemecko podporuje myšlienku, že krajiny v slabej fáze svojej konjunktúry by mali čerpať krátkodobú pomoc z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). Le Maire to v rozhovore pre spravodajský týždenník Der Spiegel charakterizoval ako nápad, na ktorom sa dá stavať, ale dodal, že ten sám osebe nestačí. Návrh na spoločný rozpočet eurozóny nerobí nadbytočným. Merkelová sa často vyslovovala pre „investičný rozpočet“. Ten by mal byť výrazne menší, než navrhol Macron.

V utorok sa na stretnutí Merkelovej a Macrona zúčastnia aj dôležití ministri oboch vlád.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie