Jednou vetou

FS zistila u skupiny firiem neoprávnené odpočty DPH takmer za dva milióny eur

Ilustračné foto

Foto: TASR

Predbežná škoda vo výške takmer dva milióny eur, podozrenie z neoprávneného odpočítavania dane z pridanej hodnoty a zaistenie viacerých účtovných dokladov. To je výsledok zásahu Finančnej správy (FS) SR vo viacerých bratislavských spoločnostiach. Firmy dlhodobo vykazovali vysoké obraty, ale nízku daňovú povinnosť, informovala v piatok FS.

Bankoví analytici opäť zhoršili odhad rastu slovenskej ekonomiky

Spoločnosti sú podozrivé z neoprávneného odpočítavania dane z pridanej hodnoty z obchodných transakcií z rokov 2015 a 2016. V tom období si firmy odpočítavali daň z faktúr za dodávky reklamných služieb.

„Faktúry vystavovala spoločnosť, ktorá nemala žiadnych zamestnancov, nemala žiaden majetok, vykazovala však vysoké obraty a dlhodobo nízku daňovú povinnosť, rovnako ako záporný hospodársky výsledok,“ uviedla hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová. Na začiatku roku 2017 spoločnosť zanikla formou dobrovoľného výmazu.

Pri akcii zaistili kriminalisti z Kriminálneho úradu FS účtovné doklady tejto spoločnosti u jej koncových odberateľov tak, aby ich nebolo možné nijako pozmeniť či zničiť. Podľa Skokanovej ide o organizovanú skupinu spoločností so sídlom v Bratislave, pričom niektoré z nich sú aj navzájom medzi sebou personálne a majetkovo prepojené. Figuruje v nich aj jeden španielsky občan.

Kamenický: Maximum pre budúci rok by mal byť 0,5 % deficit

Predpokladanú škodu na dani z pridanej hodnoty a na dani z príjmov právnickej osoby vyčíslili príslušníci finančnej správy na sumu 1,96 milióna eur.

Môže vás zaujímať

RegioJet začal s prípravami na ukončenie prevádzky na trase Bratislava – Komárno