Jednou vetou

G. Matečná: Živočíšna výroba v podhorských oblastiach si zaslúži podporu

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS)

Foto: TASR

Poľnohospodárske družstvo (PD) Mestečko v Púchovskom okrese môže byť príkladom podnikov, ktoré tvoria kostru slovenského poľnohospodárstva a vidieka a ktoré si zaslúžia podporu a pozornosť. Počas utorkovej návštevy družstva spojenej so zelenou žatvou to povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS).

„Žatva neznamená len žatva obilia. Obilnicami Slovenska sú Východoslovenská nížina, juh Slovenska a Bratislavský kraj, ale celý zvyšok  – stred a severovýchod Slovenska tvoria zvyčajne pasienky. Živočíšna výroba je práve v takýchto podnikoch nosným programom a v kombinácii s produkciou hnoja dáva možnosť lepšie využívať krajinu, lepšie zadržiavať vodu v krajine. A myslím si, že toto v južnej a juhovýchodnej časti Slovenska chýba,“ zdôraznila ministerka.

Zelená žatva podľa nej znamená zber krmovín a základ živočíšnej výroby. „Musíme dbať na to, aby sme podporili živočíšnu výrobu, lebo je to zdroj príjmov pre poľnohospodárov, ochrany a udržiavania krajiny a zamestnanosti. PD Mestečko je príkladom družstva, ktoré kosí krmoviny nie raz, ako vyžaduje Európska komisia, ale kosí vtedy, keď je to potrebné, keď je to v najlepšej zrelosti a keď má pastva najviac živín,“ doplnila Matečná.

OĽaNO kritizuje predražené nákupy ŽSR a zlý stav koľají

PD Mestečko podľa jeho predsedu Petra Ježa oslavuje v tomto roku 60. výročie vzniku. Obhospodaruje asi 800 hektárov ornej pôdy a približne 1600 hektárov lúk a pasienkov v podhorskej a horskej výrobnej oblasti. „Chováme asi 1200 kusov hovädzieho dobytka, 1700 oviec a 200 kôz. Poloha nás predurčuje zamerať sa na živočíšnu výrobu, robiť zelenú žatvu. Sme odkázaní na trávne senáže, pestovanie viacročných krmovín a, samozrejme, aj obilnín a kukurice,“ priblížil Ježo.

Súčasťou PD Mestečko je aj strojnícka, gumárenská, textilná výroba a stavebné činnosti. Ročný obrat družstva sa pohybuje na úrovni sedem až desať miliónov eur, 60 až 70 percent tržieb podniku tvorí poľnohospodárska výroba.

Môže vás zaujímať

Ceny ropy čakajú na redukciu ťažby, v pondelok uzavreli nižšie