Gazprom očakáva tento rok rekordný vývoz plynu do Európy

Ilustračná foto

Foto: TASR

Vývoz plynu zo strany ruského koncernu Gazprom do Európy by mal tento rok dosiahnuť rekord a v blízkosti rekordných úrovní by sa mal udržať aj v nasledujúcom roku. Povedal to zástupca výkonného riaditeľa firmy Alexander Medvedev.

Podľa Medvedeva by mal Gazprom vyviezť na európsky trh v roku 2017 rekordných minimálne 190 miliárd kubických metrov (m3) zemného plynu. V prípade potvrdenia týchto údajov to bude znamenať rekord.

V budúcom roku firma očakáva pokles vývozu, aj naďalej by však chcela export udržať blízko tohtoročnej predpokladanej rekordnej úrovne. V roku 2018 by vývoz mal dosiahnuť minimálne 180 miliárd m3 plynu.

„Samozrejme, je to biznis, nie športové zápolenie,“ povedal Medvedev. „Aj napriek tomu ide o novú etapu v histórii spoločnosti,“ dodal.

Gazprom sa na celkovej spotrebe zemného plynu v Európe podieľa viac než tretinou. Európska únia sa usiluje svoju závislosť od plynu z Ruska zmierniť a pracuje na diverzifikácii energetických dodávok.

Ako uviedla agentúra Bloomberg, Brusel tlačí hlavne na zvýšenie kapacity prístavov, čo by umožnilo dovoz väčšieho objemu skvapalneného zemného plynu (LNG) najmä z USA.

Môže vás zaujímať

Krok OPEC+ zvýšil ceny ropy o vyše 1 %, cena Brentu prekročila 64 USD/barel