Jednou vetou

Globálny obchod zrejme zažíva najhorší rok od finančnej krízy

Ilustračná foto

foto: TASR

Svetový obchod zažíva najhorší rok od roku 2009, tvrdí holandská banka ING. ING sa pripojila k ďalším finančným inštitútom, ktoré varujú pred eskaláciou obchodného konfliktu medzi USA a Čínou. Podľa ING globálny obchod zrejme zaznamenaná najhorší rok od finančnej krízy.

Holandská banka predpovedá v tomto roku expanziu svetového obchodu len o 0,2 %. Jej základný scenár počíta s tým, že USA zavedú clá na všetok čínsky import rovnako ako na dovoz áut z Európskej únie (EÚ) a Japonska.

V tomto roku aj v nasledujúcich počítame s vyrovnaným hospodárením

Ak by všetky strany dospeli k dohode, v roku 2020 by došlo ku kompenzačnému zrýchleniu tempa rastu približne na 2 %, tvrdia autori prognózy Raoul Leering a Timme Spakman.

Čísla z výroby z Ázie a Európy signalizujú ochladzovanie ekonomiky a najväčšie banky na Wall Street varujú investorov pred zvyšovaním rizík.

Experti Citigroup uviedli, že úplná globálna obchodná vojna by pribrzdila ročný rast globálnej ekonomiky približne na 2 %, čo by bolo najmenej od finančnej krízy, keďže clá poškodia dôveru na finančných trhoch aj dôveru podnikateľov.

ING počíta s pozitívnejším vývojom, ak by USA dosiahli obchodné dohody a nezavádzali ďalšie clá. V takom prípade by si globálny obchod mohol tento rok polepšiť o 0,5 %.

Google sa odvolal proti pokute EK

Najpesimistickejší scenár, teda eskalácia obchodných konfliktov bez následných dohôd, predpokladá tento rok nárast o 0,1 % a na budúci rok zrýchlenie tempa expanzie len na 0,6 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie