Jednou vetou

Google dostane od EÚ novú rekordnú pokutu

Budova spoločnosti Google

foto: TASR/AP

Americká internetová spoločnosť Google dostane od Európskej komisie rekordnú pokutu vyše 4 miliardy eur. Dôvodom je zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobily. Uviedol to zdroj oboznámený so situáciou.

Twitter zrušil milióny užívateľských účtov

Podľa zdroja predstavuje pokuta 4,3 miliardy eur, pričom by ju mala čoskoro potvrdiť aj komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Je to ďalšia pokuta pre Google za posledný rok a navyše, tá najnovšia je takmer dvojnásobná v porovnaní s predchádzajúcou rekordnou pokutou. Tú dostal Google v júni 2017 vo výške 2,4 miliardy eur, vtedy konkrétne za zvýhodňovanie svojej služby porovnávania cien jednotlivých produktov.

Spoločnosť ESET sa stala súčasťou poradnej skupiny Europolu

Ani najnovšia rekordná pokuta by však nemala spoločnosťou Google, či jej materskou firmou Alphabet príliš otriasť. Uvádzaná pokuta totiž dosahuje zhruba dvojtýždňový objem tržieb spoločnosti Alphabet.

Môže však ešte zhoršiť už aj tak napäté vzťahy medzi Washingtonom a Bruselom po tom, ako americký prezident Donald Trump rozhodol o uvalení dovozných ciel na oceľ a hliník z EÚ a Brusel následne prijal odvetné opatrenia. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker by sa mal v stredu na budúci týždeň stretnúť s Donaldom Trumpom v Bielom dome, s cieľom zabrániť uvaleniu ďalších ciel, ktorými sa Trump vyhráža, tentoraz na autá z Európskej únie.

Môže vás zaujímať

Hromadné prepúšťanie sa týka aj Košického kraja, o prácu príde 129 zamestnancov