Jednou vetou

Grécka centrálna banka zverejnila plán na zníženie zlých úverov

Ilustračná foto

foto: TASR

Grécka centrálna banka zverejnila vo štvrtok návrh, ktorý by podľa nej mohol odstrániť "množstvo zlých úverov" z bilancií komerčných bánk.

Ich pomer k celkovému objemu úverov by tak mohol klesnúť na jednociferné číslo v priebehu dvoch až troch rokov.
Centrálna banka dúfa, že jej tento návrh pomôže dodržať termín na redukciu dlhov v bankách stanovený regulačnými úradmi.

Grécke banky majú najvyšší objem „nevýkonných“ pohľadávok (non-performing exposures, NPEs) v Európe, pričom viac ako 45 % z nich je klasifikovaných ako zlé nesplácané úvery.

Krajiny G20 zaviedli 40 nových reštriktívnych opatrení v obchode

Podľa návrhu centrálnej banky by komerčné finančné ústavy previedli „významnú časť“ svojich NPEs a odložených daňových pohľadávok na spoločnosť na špeciálne účely (special purpose vehicle, SPV).

SPV by potom previedla odložené daňové pohľadávky (daňové úľavy pre spoločnosti, ktoré vykázali straty) na pohľadávku voči štátu. Prevod bude financovaný emisiou dlhopisov, uviedla centrálna banka.

Centrálna banka však nespresnila hodnotu úverov, ktoré sa majú previesť, a tvrdí, že by to mali mať na starosti nezávislé tretie strany. Od bánk sa očakáva, že sa zaviažu dosiahnuť jednociferný pomer NPE v priebehu trojročného obdobia od začiatku transakcie.

Nie je najlepší čas na zmeny v aliancii Renault – Nissan, tvrdí Francúzsko

Banky v Grécku sa dohodli s regulačným úradom Európskej centrálnej banky – Jednotným mechanizmom dohľadu (SSM), že do konca roka 2019 podniknú kroky na zníženie zlých úverov o 37 % na 64,6 miliardy eur.

Grécka centrálna banka uviedla, že jej návrh prinesie „priame a drastické“ zníženie NPE a umožní za určitých podmienok stlačiť ich pomer na jednociferné číslo do dvoch až troch rokov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie