Jednou vetou

Grécko a veritelia pracujú na záverečnej dohode o ukončení záchranného programu

Valdis Dombrovskis

foto: TASR/AP

Grécko a jeho veritelia pracujú na tom, aby na budúci týždeň dosiahli záverečnú dohodu o vystúpení krajiny z medzinárodného záchranného programu. Uviedol to vo štvrtok viceprezident Európskej komisie Valdis Dombrovskis. Dodal, že výstup zo záchranného programu je "chúlostivá, ale realizovateľná úloha".

Dombrovskis v prejave na konferencii mimo Atén povedal, že budú potrebné opatrenia na zabezpečenie postupného návratu Grécka na medzinárodné dlhopisové trhy po skončení programu záchrany.

Vyhlásil to v čase, keď grécki zákonodarcovia v parlamente diskutovali o návrhu zákona (o ktorom sa bude hlasovať neskôr vo štvrtok) o ďalších reformách, ktoré požadujú veritelia, vrátane reformy daní, dôchodkov a zdravotnej starostlivosti.

Podarí sa Grécku dostať k ukončeniu záchranného programu? Odborník tvrdí, že je na najlepšej ceste

Opakované kolá úsporných opatrení sa v Grécku stretli s častými protestmi. Ekonomika krajiny sa od skončenia globálnej finančnej v roku 2009 zmenšila približne o 25 %.

Grécko má vystúpiť z tretieho a posledného záchranného programu 20. augusta 2018, po ôsmich rokoch, počas ktorých bolo odkázané na pôžičky od medzinárodných veriteľov. Výmenou za finančnú pomoc muselo opakovane tvrdo zoškrtať výdavky, uskutočniť štrukturálne reformy a sprivatizovať štátne podniky. Jeho ekonomika bola pod prísnym dohľadom veriteľov.

„O dva mesiace Grécko dokončí svoj program,“ povedal Dombrovskis. „Bude to chúlostivá, napriek tomu dokonale realizovateľná úloha za predpokladu, že všetky strany prejavia odhodlanie a budú konať zodpovedne.“ Ministri financií 19-člennej eurozóny sa stretnú 21. júna. Grécko a jeho veritelia dúfajú, že dosiahnu konečnú dohodu o výstupe z programu.

Macedónsko a Grécko sa dohodli v spore o názov

Po ukončení záchrany sa Grécko pokúsi získať peniaze na medzinárodných trhoch s dlhopismi. Krajina už dlhšie žiada o nejakú formu úľavy pri splácaní záchranných pôžičiek svojim veriteľom, ktorými sú najmä štáty eurozóny. Aj to by jej pomohlo pri návrate na trhy.

Dombrovskis pripustil, že Grécko potrebuje dohodu o zmiernení dlhu pre zabezpečenie postupného návratu na dlhopisové trhy. Zdôraznil však, že krajina musí aj po ukončení svojho záchranného procesu pokračovať v reformách, aby si zabezpečila hospodársky rast.

Grécka vláda sa zaviazala k pokračovaniu reforiem po skončení záchrany, ale vzdoruje návrhu, aby si zabezpečila tzv. preventívnu úverovú linku pre prípad núdze. Úverová linka by totiž pravdepodobne zahŕňala ďalšie prísne úsporné opatrenia a medzinárodný dohľad, preto nie je v Grécku populárna. Namiesto toho grécka vláda trvá na tzv. „čistom vystúpení“ z programu záchrany.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie