Jednou vetou

Guvernér talianskej centrálnej banky kritizoval fiškálne plány vlády

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

Guvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco kritizoval fiškálne plány domácej vlády a varoval pred negatívnymi dôsledkami nárastu rizikových prirážok na talianske dlhopisy.

„Rozdiel v raste medzi Talianskom a zvyškom eurozóny je štrukturálnym problémom, ktorý sa nedá vyriešiť prostredníctvom menovej politiky alebo rozpočtovou expanziou,“ uviedol Visco. Vysoký verejný dlh Talianska na úrovni okolo 130 % hrubého domáceho produktu (HDP) síce považuje za udržateľný, ale zdôraznil, že je potrené urobiť všetko preto, aby bol udržateľným aj naďalej.

Spotrebiteľská dôvera v USA vzrástla na najvyššiu úroveň za 18 rokov

Kritika guvernéra centrálnej banky mierila priamo na vládu, ktorá plánuje v porovnaní so sľubmi predchádzajúceho kabinetu výrazne vyšší rozpočtový schodok. Aktuálne zvýšenie nákladov na financovanie talianskeho dlhu bude krajinu stáť viac než 5 miliárd eur, pokiaľ výnosy dlhopisov opäť rýchlo neklesnú. Nárast úročenia talianskeho dlhu je dôsledkom rastúcej nedôvery investorov ohľadom fiškálnych plánov novej vlády. Negatívnym faktorom je tiež spor Ríma s Európskou komisiou (EK).

Visco varoval, že dlhodobé zvýšenie úročenia dlhu môže mať rozsiahle negatívne dôsledky, napríklad môže poškodiť úspory rodín a zhoršiť rastové vyhliadky ekonomiky.

Visco upozornil, že v období od mája do augusta 2018 zahraniční investori predali talianske dlhopisy v objeme 82 miliárd eur, pričom z tohto objemu pripadalo 67 miliárd eur na štátne dlhopisy. Zdôraznil, že Taliansko má budúcnosť len v Európe.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie