Jednou vetou

HBP odmietajú nátlak pri podpisovaní petície na podporu ťažby

Ilustračné foto

TASR

Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) odmietajú účelové tvrdenie opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) o nátlaku a vydieraní zamestnancov pod hrozbou straty zamestnania, ak nepodpíšu petíciu na podporu zachovania ťažby z 12. poľa Nováky.

TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa baní v zastúpení Jana Janáčová v reakcii na vyjadrenia poslanca SaS Karola Galeka s tým, petícia je dobrovoľná a donucovanie pri podpisovaní petície nezaznamenali.

Galek: Ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre je nezmyselná

Petíciu vyhlásila a organizuje Základná organizácia odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR pri akciovej spoločnosti HBP a akciovej spoločnosti HB zamestnanecká, pokračuje. „Vedenie spoločnosti aktivitu odborárov podporuje, kto iný by mal vyjadriť svoj postoj k ohrozeniu zamestnancov ak nie odborári,“ zdôraznila s tým, že firma v zmysle kolektívnej zmluvy nebráni odborárom, aby zber podpisov realizovali aj priamo v jej závodoch. „Teší nás obrovská podpora verejnosti pre zachovanie banskej činnosti na hornej Nitre,“uvádzajú HBP.

Podľa stanoviska, SaS pri presadzovaní svojich politických a osobných záujmov poslanca Galeka neberie ohľad na tisícky rodín v regióne. „Snaha SaS je spochybniť túto petíciu, čo však nemení nič na fakte, že cítime obrovskú podporu zo strany občanov,“ konštatujú HBP.

Poslanec Galek v pondelok povedal, že HBP zbierali podpisy za záchranu banských pracovných miest, pretože poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja im neumožnili otvoriť 12. ťažobné pole. Podľa neho existuje tlak na zamestnancov, aby ju podpísali pod hrozbou vyhodenia z práce. Samotnú petíciu považuje za klamlivú.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie