Jednou vetou

Hekeri ukradli z hotelovej siete Starwood údaje asi 500 miliónov hostí

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Zo siete hotelov Starwood, ktorá patrí do ubytovacieho koncernu JW Marriott, ukradli hekeri osobné údaje asi 500 miliónov jej hostí. Ich presný počet nie je ešte známy. Vedenie siete to priznalo v piatok (30. 11.) Údaje o 327 miliónoch hostí sú však potvrdené.

Hekeri sa dostali k ich menám, emailovým adresám, podpisom, číslam pasov a k ďalším dôležitým osobným údajom. Do siete Starwood patria okrem iných značky Westin, Sheraton, Le Méridien, St. Regis a W Hotels. Koncern Marriott pozostáva z 83 ubytovacích kapacít na celom svete. Mnohé z nich pôsobia v tých najpríťažlivejších svetových turistických lokalitách.

Viac než 40 % uhoľných elektrární vo svete je v strate

Prvé signály o útoku hekerov na databázu Starwoodu sa objavili začiatkom septembra. Vedenie Marriottu do 19. novembra malo istotu, že sa útok hekerov vydaril. Okrem toho potvrdilo, že prvé nepovolené pokusy o preniknutie do databázy Starwoodu sa udiali v roku 2014. O nich varoval interný systém siete.

V piatok dostali informácie o krádeži údajov aj bývalí hostia hotelovej siete. Ubytovací koncern Marriott kúpil Starwood  v roku 2016 za 13,6 miliardy USD (11,97 miliardy eur). Nedostatočné zabezpečenie počítačovej siete sa pri transakcii neodhalilo. Informačný systém Starwoodu sa bude musieť prebudovať. Uviedol to portál nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie