Jednou vetou

Hlasovanie o zastropovaní dôchodkového veku sa opäť presúva

Poslanec NR SR Erik Tomáš (SMER-SD)

Foto: TASR

Definitívne hlasovanie o ústavnom zastropovaní dôchodkového stropu sa opäť presúva až na ďalšiu schôdzu parlamentu. Návrh poslanca Erika Tomáša (Smer-SD) na odloženie hlasovania schválil parlament na úvod 40. schôdze. Hlasovanie pritom už v minulosti bolo niekoľkokrát odložené.

Odsunutie hlasovania Tomáš odôvodnil tým, že veľa poslancov je chorých a z toho dôvodu sa nemôžu zúčastniť na aktuálnej schôdzi. Pritom na predchádzajúcej decembrovej schôdzi predstavitelia Smeru-SD tvrdili, že je to už poslednýkrát, čo sa hlasovanie posúva.

Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku bude Ústavou SR garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde. „Každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda,“ definuje návrh s tým, že podrobnosti o úprave minimálnej mzdy ustanoví tiež zákon.

Kollár: Dôchodkový strop podporíme, argumenty ekonómov ma nezaujímajú

Ústavne tiež budú zakotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia. „Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok,“ uvádza sa v schválenom návrhu ústavného zákona.

Na zmenu Ústavy SR je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov, Smer-SD teda potrebuje na schválenie dôchodkového stropu aj hlasy opozície.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie