Jednou vetou

Hlasovanie o zvýšení príplatkov za prácu sa odsúva na budúci týždeň

Budova NRSR

foto: TASR, zdroj: TASR

Parlament rozhodne o novele Zákonníka práce z dielne poslancov vládneho Smeru-SD až budúci týždeň v utorok (13.2.). Dôvodom je legislatívno-technická chyba pri zvyšovaní príplatkov za prácu pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe, na ktorú upozornil počas tretieho čítania poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený). Novelou zákona sa majú od 1. mája tohto roka zvýšiť príplatky za prácu v noci, počas sviatkov, ako aj zaviesť príplatok za víkendovú prácu.

Príplatky za nočnú prácu majú stúpnuť v dvoch etapách a tiež sa bude rozlišovať, či ide o všeobecnú, alebo rizikovú prácu. Od 1. mája tohto roka pri všeobecnej práci pôjde príplatok hore na 30 % minimálnej mzdy za hodinu a v ďalšom roku bude zvýšenie predstavovať 40 %. Podobný postup bude aj pri rizikovej práci, pri ktorej od 1. mája tohto roka stúpne príplatok na 35 % minimálnej mzdy za hodinu a od 1. mája budúceho roka dosiahne 50 %.

Zamestnávatelia však budú mať možnosť uplatniť si výnimky v rámci tzv. derogačnej klauzuly, ktorá je v Zákonníku práce v súčasnosti v niektorých oblastiach. Pre zamestnávateľov to znamená, že podmienky zvýšenia príplatku za nočnú prácu budú môcť dohodnúť v rámci kolektívnej zmluvy, príplatok však bude môcť byť vo výške najmenej 25 % od 1. mája tohto roka a od 1. mája budúceho roka bude musieť byť najmenej 35 %. Vo firmách, v ktorých nie sú odbory alebo sa vykonáva prevažne nočná práca, budú môcť zamestnávatelia dohodnúť výnimky týkajúce sa mzdového ohodnotenia za nočnú prácu v rámci pracovnej zmluvy so zamestnancom. Výnimky nebude možné uplatniť si u rizikových prác.

Zaviesť sa má aj príplatok za víkendovú prácu. Poslanci pôvodne navrhovali, aby bol vo výške 100 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Po rokovaní s tripartitou od 1. mája tohto roka stúpne príplatok za prácu v sobotu na 25 % minimálnej mzdy za hodinu a od budúceho roka má byť na úrovni 50 %. Znovu bude možné uplatniť dve výnimky, ale nebudú delené medzi všeobecnú a rizikovú prácu.

Zamestnanci majú mať vyšší príplatok aj za prácu v nedeľu. Zvyšovanie však bude tiež postupné. Od 1. mája tohto roka bude vo výške 50 % a od 1. mája budúceho roka má predstavovať 100 %. Aj pri týchto príplatkoch zákonník zadefinuje výnimky pre firmy, v ktorých sa musí pracovať pravidelne v nedeľu. Súčasťou novely je aj pozmeňujúci návrh, vďaka ktorému sa zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, sviatok, ako aj zavedenie príplatkov za víkend dotkne i zamestnancov v štátnej a verejnej službe. Práve na legislatívnu chybu pri ňom upozornil Beblavý. Do zákonníka sa má dostať aj zavedenie 13. a 14. platu, ktoré majú byť postupne oslobodené od daní a odvodov. K zákonníku predložili pozmeňujúci návrh poslanci SNS.

Môže vás zaujímať

Takto koronavírus ohrozuje aj automobilový priemysel