Jednou vetou

Hnutie OĽaNO navrhuje zaviesť 100 % príplatky za víkendovú prácu 

OĽaNO-NOVA

Foto: TASR

Ľudia pracujúci počas víkendov si zaslúžia príplatky. Opozičné hnutie OĽaNO ich navrhuje vo výške 100 %.

Stakýmto návrhom prichádza do parlamentu. Plénum sa ním bude zaoberať na aktuálnej schôdzi. Návrh na zavedenie príplatkov za víkendovú prácu poslanci OĽaNO v parlamente predkladali už v marci tohto roka, parlament ho však odmietol.

Každý piaty Slovák pracuje počas víkendu

Hnutie navrhuje zaviesť mzdové zvýhodnenie za prácu vykonanú počas víkendu. Popri dosiahnutej mzde sa navrhuje zamestnancovi poskytnúť ešte sumu vo výške 100 % jeho priemerného zárobku, ak prácu vykoná v sobotu alebo v nedeľu.

Každý piaty Slovák pracuje počas víkendu. Skoro 70 % ľudí zarába v hrubom menej ako 800 eur. Pritom títo ľudia prijmú prácu počas víkendu preto, aby si zlepšili ekonomickú situáciu. Nie je tomu ale tak,“ skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii poslankyňa hnutia Anna Verešová.

Bez času na regeneráciu či rodinu

Ľudia navyše podľa nej nemajú čas ani na regeneráciu, ani na rodinu. „Prichádzame s návrhom, aby mali ľudia v Zákonníku práce garantované mzdové zvýhodnenie za vykonanú prácu počas víkendu,“ doplnila Verešová.

Hnutie upozornilo, že vláda za 10 rokov nedokázala ukotviť nárok zamestnancov na príplatky za víkendovú prácu do Zákonníka práce. Sľúbil to premiér Robert Fico (Smer-SD) až v máji tohto roka.

Vláda neurobila nič. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) nepredložil žiadny zákon napriek tomu, že to premiér sľúbil. Náš návrh dávame vládnej koalícii ako na striebornom podnose,“ doplnil poslanec Richard Vašečka, ktorý zároveň vyzval poslancov vládnej koalície, aby za ich návrh zahlasovali.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie