Jednou vetou

Holanďania počítajú škody spôsobené kontamináciou vajec

Ilustračné foto. Foto: pixabay.com

Holandskí farmári a maloobchodníci počítajú škody spôsobené kontamináciou vajec pesticídom Fipronil. Škandál s vajcami, pôvodom z Holandska, už zasiahol celú Európu. Škody sa šplhajú k stovkám miliónov eur. Prvých dvoch vinníkov čaká onedlho súd.  Škoda dosahuje minimálne 150 miliónov eur, uviedol Mark de Jong, hovorca ZLTO, federácie farmárov a záhradníkov z južného Holandska. Podľa neho sa bude konečná suma odvíjať aj od toho, ako rýchlo sa podarí krízu prekonať, stále však môže ešte stúpať.

ZLTO zastupuje asi 15.000 farmárov a záhradníkov, mnohí z nich sa venujú práve chovu hydiny. „Škody siete supermarketov dosiahli desiatky miliónov eur,“ dodal Rene Roorda, riaditeľ federácie maloobchodníkov CBL. Medzi jej členov patria známe reťazce, ako sú Albert Heijn, Aldi, Lidl a Jumbo. „Museli sme stiahnuť vajcia z regálov v 4000 supermarketoch. Milióny vajec sa museli zničiť,“ dodal Roorda pre agentúru ANP.

Holandskí farmári teraz čelia dôsledkom škandálu, v celej Európe boli stiahnuté z regálov a zničené milióny vajec. Úrady zatvorili desiatky hydinárskych fariem po tom, ako bola začiatkom augusta publikovaná správa o odhalení kontaminácie Fipronilom, ktorý môže poškodiť ľudské zdravie. Holandské združenie chovateľov hydiny ešte nevyčíslilo presnú výšku škôd. Úrady medzitým predvolali pred súd dvoch mužov vo veku 31 a 24 rokov. Sudca okresného súdu vo Zwolle ich bude vypočúvať v utorok 15. augusta za zatvorenými dverami.

Ide o majiteľov firmy Chickfriend so sídlom v centrálnom Holandsku. Farmári si ju najímali, aby ošetrila hydinu napadnutú parazitickými červenými všami. Vajcia kontaminované Fipronilom boli po vypuknutí škandálu objavené v 16 európskych krajinách a dokonca sa dostali až do Hongkongu. Fipronil sa používa na ošetrenie zvierat napadnutých blchami, všami a kliešťami. Európska únia však zakázala jeho použitie v potravinárskom priemysle. Škandál vyvolal spor medzi Belgickom, Holandskom a Nemeckom, troma krajinami v centre krízy, o tom, ako dlho ich úradníci vedeli o probléme.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive