Jednou vetou

Horná Nitra bude mať svoj akčný plán, reagovať má na koniec ťažby uhlia

Prievidzský futbalový štadión zrekonštruujú za 1,23 milióna eur (ilustračné foto).

Foto: TASR

Región hornej Nitry bude mať svoj akčný plán. Vypracovanie strategického dokumentu, ktorý bude reagovať na rozvoj regiónu po konci ťažby uhlia, zabezpečí Združenie miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) spolu s ďalšími relevantnými partnermi z oblasti samospráv, podnikateľov či ďalších inštitúcií.

Akčný plán bude mať analytickú a strategickú časť, hotový by mal byť do šiestich mesiacov. Podľa zámeru zostavovateľov sa na jeho tvorbe budú podieľať zatiaľ štyri odborné pracovné skupiny, a to v oblastiach ekonomiky, dopravnej a technickej infraštruktúry, vrátane energetiky, ďalej sociálnej infraštruktúry a cestovného ruchu, informovala na stredajšom stretnutí k tvorbe plánu primátorka Prievidze a podpredsedníčka ZMO HN Katarína Macháčková.

Transformácia regiónov, kde sa ťaží uhlie

„V prvom rade si myslím, že náš región si zachová banícku tradíciu a myslím si, že aj vývojom doby bude stále považovaný za banícky alebo ešte veľa generácií si v sebe tento odkaz bude niesť, čo je podľa mňa úplne prirodzené a správne. Ale na druhej strane, ja ho vidím ako región mnohých príležitostí,“ uviedla Macháčková.

Horná Nitra bude mať podľa nej miesto v strojárskom priemysle, ale veľký potenciál vidí aj v rozvoji cestovného ruchu, ktorý región využíva veľmi málo. „Verím, že aj akčný plán prispeje k tomu, že objavíme aj mnohé ďalšie príležitosti,“ ozrejmila.

Zostavovatelia dokument vypracujú autonómne, môže byť však aj súčasťou obdobného vládneho materiálu. Transformáciou regiónov v Európe, kde sa ťaží uhlie, sa začala zaoberať aj nová platforma na úrovni Európskej komisie. Slovensko s spolu s Gréckom a Poľskom patria medzi pilotné krajiny, ktoré už vlani navštívili expertné tímy z Európskej komisie, pripomenula Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Nastavenie závisí od vlády a Bruselu

„Z môjho pohľadu je veľmi dôležitá aj otázka načasovania, lebo práve sme asi v polovičke programovacieho obdobia 2014-2020. Je to obdobie, kde Slovensko niektoré programy čerpá lepšie, niektoré menej a určite bude dochádzať aj k analýze toho, akým spôsobom sa čerpajú tie prostriedky, prípadne či by sa dali využiť iným spôsobom,“ vysvetlila Vašáková.

To je práve podľa jej slov aj príležitosť pre región hornej Nitry zapojiť sa do tohto procesu teraz, lebo nikto nevie, akým spôsobom bude rozhodovať o rozpočte EÚ po roku 2020, akým spôsobom budú organizované kohézne fondy, a aké iné programy na európskej úrovni budú existovať.

„Proces zmien a časové nastavenia predovšetkým závisia na vláde SR a Bruselu. Oni budú tí, ktorí povedia konkrétne časové termíny. Už teraz je však jasné, že z hľadiska ochrany životného prostredia bude význam hnedého uhlia zanikať a naopak budú iné ekologické projekty naberať na význame. Proces transformácie sa tak dá očakávať v kratšom časovom období, ako sa pôvodne predpokladalo, teda skôr ako v roku 2030,“ dodala Macháčková.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie