Jednou vetou

Horúca hydroskúška 3. bloku EMO dopadla na výbornú, informoval Žiga

Minister hospodárstva SR Peter Žiga

foto: TASR - Pavol Zachar

Horúca hydroskúška tretieho bloku Jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) dopadla nad očakávanie dobre. V niektorých údajoch dokonca výsledky dvojnásobne prekročili plánované parametre, informoval v utorok minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

aktualizované: 11:35

„Predbežné výsledky hovoria o tom, že horúca hydroskúška dopadla nad očakávania,“ povedal minister. Konečnú správu o výsledkoch testovania reaktora očakáva ministerstvo do konca apríla.

Pellegrini: Tretí blok v Mochovciach nespustíme, pokiaľ nebude bezpečný

Minister upozornil, že vzhľadom na tlak verejnosti sú kontroly, na ktoré dohliada Úrad jadrového dozoru, veľmi dôkladné. „Nedovolíme, aby sa s bezpečnosťou hazardovalo, a pokiaľ by sa našli niektoré nedostatky, jadrová elektráreň nebude spustená,“ dodal Žiga.

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce je v súčasnosti dostavaný na 98 % a ministerstvo hospodárstva očakáva, že začiatkom leta bude pripravený na zavážanie paliva. Slovenské elektrárne (SE) v pondelok (15. 4.) informovali, že začali poslednú fázu testovania pred uvedením tretieho bloku v elektrárni Mochovce do prevádzky.

Slovenské elektrárne ukončili horúcu hydroskúšku v Mochovciach

Oproti harmonogramu trvala horúca hydroskúška o mesiac a pol dlhšie, najmä z dôvodu neplánovanej falošnej aktivácie hasiaceho systému. Oneskorenie bude mať vplyv aj na zvýšenie celkového rozpočtu dostavby oboch blokov, a to v predpokladanom objeme 270 miliónov eur. SE zároveň posunuli predpokladané spustenie bloku do prevádzky o osem mesiacov.

Minister povedal, že štát, ktorý má v SE tretinový podiel, nebude zvýšenie nákladov financovať a požiada majoritného akcionára o personálne zmeny vo vedení elektrární. „Nie je normálne, aby sme na začiatku roka dostali nejaké termíny a po troch mesiacoch boli termíny zmenené,“ dodal Žiga.

Môže vás zaujímať

Študenti nemusia Sociálnej poisťovni hlásiť ukončenie štúdia