Jednou vetou

Horúčavy vplývajú aj na produkciu mlieka

Ilustračné foto

foto: TASR

S vysokými teplotami v týchto dňoch bojujú hospodárske zvieratá aj ich chovatelia. Výnimkou nie sú ani dojnice. Horúčavy na ne vplývajú negatívne už pri teplote nad 24 stupňov Celzia. Najmä na juhozápade Slovenska chovatelia v posledných týždňoch doslova "bojujú" s počasím. Informoval o tom Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM).

HUAWEI: Skvelé tipy na darčeky za vysvedčenie, ktoré potešia nielen študentov

„U zvierat spôsobujú horúčavy tepelný stres. Pri vyšších teplotách krava smeruje veľa svojej energie na chladeniu organizmu, namiesto na produkciu mlieka. A tak je jedným z logických následkov tepelného stresu znížená produkcia mlieka. Horúčavy a tepelný stres kráv spôsobujú aj znížený obsah tukov a bielkovín v mlieku,“ vysvetlila Margita Štefániková zo SZPM.

S teplom bojujú aj na Poľnohospodárskom družstve v Kukučínove v okrese Levice, kde chovajú 220 dojníc. „Tepelný stres má za následok aj to, že kravy neležia, prijímajú málo krmiva a uprednostňujú skôr vodu. Tým sa znižuje frekvencia prežúvania a následkom je zníženie produkcie mlieka. Vysoko úžitkové kravy strácajú denne v priemere 5 až 6 litrov mlieka, u slabšie produkujúcich kráv nadojíme denne o 3 až 4 litre menej ako po zvyšok roka,“ uviedol predseda predstavenstva PD Kukučínov Zoltán Cibula.

Chovatelia v horúčavách venujú zvieratám vyššiu pozornosť. V teplom počasí sa totiž častejšie vyskytujú aj zdravotné problémy ako zápal vemena, dermatitída, zdravotné ťažkosti nôh, zhoršené dýchanie, ťažké pôrody a celkové zhoršenie stavu zvierat.

Utorok bol na väčšine územia tropickým dňom, v stredu bude ešte teplejšie

„Prvovýrobcovia mlieka venujú počas horúčav zvýšenú pozornosť zvieratám. Dbajú na to, aby mali v horúčavách k dispozícii zvýšený objem vody a aby mali zabezpečené ochladzovanie prostredia, v ktorom žijú, napríklad dodatočným vetraním, ventilátormi alebo sprchovacími aplikátormi,“ dodala Štefániková.

Výpadky produkcie závisia od spôsobu chovu, plemena, ako aj od celkového množstva zrážok a lokality. V tomto roku v dôsledku pretrvávajúcich horúčav predpokladajú prvovýrobcovia výpadky v dodávkach surového kravského mlieka na úrovni najmenej 2 %.

Horúčavy ale majú aj sekundárne dosahy, a to v podobe zníženej plodnosti. Tá klesá aj o 20 %. Následky sa viditeľne prejavia o 9 mesiacov, kedy produkcia mlieka v dôsledku zníženého počtu otelených kráv opäť klesne.

Kolapsov z tepla pribudlo, záchranári pomáhali 84 pacientom

„Horúčavy a extrémne sucho majú teda primárne aj sekundárne veľmi negatívne dosahy na ekonomiku výroby mlieka a na celkovú situáciu slovenských prvovýrobcov mlieka. Tu treba pripomenúť, že slovenskí prvovýrobcovia ešte stále predávajú surové kravské mlieko za nákupné ceny, ktoré aj po započítaní podpory nepokrývajú výrobné náklady. Momentálny výpadok produkcie mlieka ich straty ešte viac prehlbuje. Z dôvodu zníženej produkcie a kvality krmovín sa očakáva ďalší nárast výrobných nákladov a prehĺbenie strát v sektore,“ doplnila Štefániková.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie