Jednou vetou

Hospodársky výbor rokovanie o dohode CETA prerušil

Poslankyňa NR SR Anna Zemanová (SaS).

Foto: TASR

Výbor Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti rokovanie o Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode (CETA) medzi Kanadou na jednej strane a EÚ a jej členskými štátmi na strane druhej prerušil. Dôvodom je najmä potreba vyjasniť si pochybností, ktoré priblížila opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS).

„Zúčastnila som sa na výbore, aby som poukázala na zjavnú chybu, ktorá sa nachádza vo výhradách SR k niektorým činnostiam, konkrétne k ťažobnej činnosti. Do výhrad sa dostal zákon z roku 1999 neplatný už v čase tejto dohody. Tento neobsahuje požiadavky na miestne referendum pre ťažbu uránu a ani na niektoré obmedzenia pri spracovaní, napríklad kyanidové lúhovanie zlata,“ povedala Zemanová.

Spomínaný neplatný zákon podľa nej zvýhodňuje budúcich kanadských uchádzačov o ťažbu oproti slovenskej legislatíve. „Najskôr sme si mysleli, že išlo o chybu, ale dnes riaditeľ legislatívneho odboru Ministerstva hospodárstva (MH) SR potvrdil, že to nebola chyba, ale úmysel. Vysvetlil to úplne šialeným spôsobom, odvolával na nejaké ustanovenia starého zákona, podľa ktorého ide o založenie obchodnej spoločnosti s kanadským zastúpením. Vôbec nejde o merito veci, o ktorom hovorím, že najväčšie riziko pre ľudí a prírodu Slovenska ohľadom je ťažba uránu,“ poznamenala.

Pripomenula, že výbor bol prerušený s tým, že „je potrebné si vyjasniť okolnosti“. “ Na stretnutí s kanadským zastúpením 17. mája na pôde výboru budeme opäť prezentovať tento úmysel, ktorý môže byť hrubo zneužitý proti SR,“ podčiarkla Zemanová.

Žiga: CETA je prínosom pre slovenskú ekonomiku

Podľa slov štátneho tajomníka MH Vojtecha Ferencza je dohoda CETA v poriadku, aj z pohľadu SR, aj z pohľadu rezortu hospodárstva. „Najväčšie obavy na výbore boli z toho, či má nejaká zahraničná ťažobná (kanadská) spoločnosť právo prieskumu, respektíve dobýjania istých nerastov. Snažili sme sa vysvetliť poslankyniam a poslancom, že (firma) nemá to právo. Musí sa riadiť zákonmi, ktoré sú prijaté v SR, to znamená, že nikto neprichádza robiť prieskum týkajúci sa uránu,“ ubezpečil Ferencz.

Z pohľadu geologického zákona treba podľa neho totiž pred udelením povolenia na prieskum vykonať miestne referendum. „Dovolím si tvrdiť, že v tomto prípade žiadne riziko nehrozí,“ zdôraznil štátny tajomník MH. „Snažili sme sa to (na výbore) vysvetliť. Boli takí, čo to pochopili, ale boli aj takí účastníci rokovania výboru, ktorí to nechceli pochopiť,“ dodal Ferencz. Doplnil zároveň, že dohodu CETA už ratifikovalo 9 krajín EÚ, SR by tak chcela urobiť na júnovej schôdzi NR.

Okrem CETA hospodársky výbor rokoval aj o vládnej novele zákona o energetike, o návrhu zákona o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu, o vládnom návrhu zákona o metrológii, návrhu zákona o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy, ako aj o Dohovore o medzinárodnom civilnom letectve.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie