Jednou vetou

HUAWEI: Čo je TOF objektív a ako pomôže zlepšiť fotky zo smartfónu?

Novinka v podobe TOF objektívu funguje na podobnom princípe, ako napríklad sonar

autorská koláž hlavne.sk, oktawave

Už pri niekoľkých modeloch telefónov ste mali možnosť stretnúť sa s pojmom TOF alebo Time-of-Flight objektív. Táto inovácia výrazne zlepšuje schopnosti zachytávania a spracovania obrazu, no len nedávno bola po prvýkrát použitá pre zlepšenie fotografie. Ak je pre vás fotografovanie dôležité, môže byť práve táto chuťovka pri kúpe ďalšieho telefónu rozhodujúca.

HUAWEI: Technologickému gigantovi naďalej dôveruje 70 percent ľudí

Najväčšou výzvou pre smartfónovú fotografiu je zachytiť natoľko kvalitnú a realistickú snímku, že ju možno porovnávať so zábermi so zrkadlovky.

Vývojári sa v posledných rokoch snažili najmä dosiahnuť čo najrealistickejší Bokeh efekt (efekt rozmazaného pozadia).

No medzi optickým bokeh efektom zo zrkadloviek a softvérovo generovaným efektom, ktorý využívajú smartfóny, bol stále veľký rozdiel.

Zdá sa, že túto výzvu sa podarilo vývojárom vyriešiť až teraz – pridaním TOF snímača.

HUAWEI: Pozrite si úžasnú fotogalériu nafotenú smartfónom P30 Pro

Technológia TOF | Foto: Huawei

 

MOTO: Famózne SUV od Citroënu. Testovali sme C5 Aircross (FOTO A VIDEO)

Novinka v podobe TOF objektívu funguje na podobnom princípe, ako napríklad sonar. Presne meria “hĺbku” snímaného objektu a určuje jeho umiestnenie s bezkonkurenčnou presnosťou. Snímač TOF je v podstate šošovka používaná na výpočet vzdialenosti za použitia časového rozdielu. Ten vzniká kombináciou prenosu svetelných lúčov na rôzne body v priestore pri konštantnej rýchlosti svetla.

Huawei P30 Pro je prvý telefón, ktorý využíva plný potenciál TOF technológie tak, že ju aplikuje do oblasti fotografie. | Foto: Huawei

 

MOTO: To musíte vidieť. Citroën ukázal, aká je budúcnosť automobilizmu

TOF dosahuje maximálnu chybovosť 1 %, čo je oveľa menej ako pri duálnych objektívoch (10 %) alebo napríklad iba jednom fotoaparáte (20 %). Presné meranie umožňuje snímaču použiť niekoľko rôznych scenárov a úrovní bokeh efektu. A to aj za predpokladu, že fotený objekt a pozadie majú napríklad rovnakú farbu alebo vzor.

Samotná technológia TOF nie je žiadnou novinkou. Výrobcovia smartfónov ju už v minulosti využívali, avšak rozdielnym spôsobom – napríklad pre hry alebo funkciu rozšírenej reality (AR). Huawei P30 Pro je prvý telefón, ktorý využíva plný potenciál TOF technológie tak, že ju aplikuje do oblasti fotografie. Vďaka neustálemu vývoju technológií snímania a spracovania obrazu a spolupráci s expertmi z Leica zostáva séria Huawei P na čele mobilnej fotografie a vizuálnej estetiky.

Huawei P30 lite: Nástupca bestselleru prináša najnovšie technologické vychytávky

Spoločnosti Huawei a Google garantujú, napriek nedávnym udalostiam, že Huawei P30 Pro budete môcť teraz aj v budúcnosti plnohodnotne využívať spolu s operačným systémom Android. A to bez ohľadu na to, či už vlastníkom tejto novinky ste, alebo si ju ešte len plánujete zakúpiť.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie