Jednou vetou

Huawei plánuje výrazne znížiť počet pracovných miest v prevádzkach v USA

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei, ktorý čelí americkým sankciám pre obavy z jeho väzieb na vládu v Pekingu, plánuje výrazne znížiť počet pracovných miest vo svojich prevádzkach v USA. Uviedli to v nedeľu (14.7.) na svojej internetovej stránke noviny Wall Street Journal.

Noviny s odvolaním sa na zdroj oboznámený so situáciou napísali, že sa očakáva prepúšťanie v americkom výskumnom a vývojovom centre Futurewei Technologies.

Táto divízia čínskeho koncernu v súčasnosti zamestnáva 850 ľudí v niekoľkých laboratóriách v Spojených štátoch a stovky z nich by mohli prísť o miesto.

Podľa novín niektorí z čínskych zamestnancov údajne dostali možnosť vrátiť sa domov a udržať si tak prácu.

HUAWEI znovu prekvapuje: Máte na mobile rozbitý displej? Za výmenu nič neplatíte!

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zaradila Huawei na tzv. čierny zoznam subjektov, ktorým americké firmy nemôžu predávať komponenty bez špeciálnej licencie.

Huawei, líder v oblasti bezdrôtovej technológie novej generácie 5G, má zakázané budovať tieto siete v Spojených štátoch. A Trump sa snaží presvedčiť aj spojencov, aby urobili to isté.

Washington obviňuje Huawei zo spolupráce priamo s čínskou vládou, čo spoločnosť popiera. Podľa USA majú zariadenia Huawei „zadné vrátka, vďaka ktorým by vláda v Pekingu mohla sledovať ich užívateľov“.

HUAWEI: Smartfóny P30 a P30 Pro prichádzajú v novej neprehliadnuteľnej farbe

Minulý týždeň sa Monako stalo prvou európskou krajinou, ktorá buduje 5G sieť založenú na technológii Huawei.

Po tom, ako sa Trump stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na okraji samitu skupiny G20 v Osake koncom júna, zmiernil trocha represívne opatrenia proti Huawei. Čínsky gigant môže v USA nakupovať komponenty, ktoré by bez problémov kúpil aj inde vo svete, ak nebudú predstavovať žiadne riziko pre národnú bezpečnosť.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie