Huawei získal patent na funkčný grafén. Toto zlepší na smartfónoch

Prehrievanie zariadení sa stalo jednou z kľúčových tém, ktoré výrobcovia riešia.

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Jedna z najpozoruhodnejších inovácií, ktoré predstavila spoločnosť Huawei koncom minulého roka, sa týka patentu na funkčný grafén. Nový materiál prináša zlepšené možnosti chladenia nielen mobilných zariadení v dobe, kedy sa nároky na ich výkon neustále zvyšujú. Na získaní patentu sa okrem čínskej telekomunikačnej firmy podieľal aj laureát Nobelovej ceny či tímy univerzít v Manchestri a Cambridge.

Zoznámte sa s Huawei P Smart 2019, dostupným smartfónom s prémiovými funkciami

Hardvérové požiadavky mobilných aplikácií, hier či multimediálneho obsahu sú čoraz vyššie a používatelia trávia so smartfónmi čoraz viac času. Prehrievanie zariadení sa preto stalo jednou z kľúčových tém, ktoré výrobcovia riešia. Huawei sa zaradil k priekopníkom v tejto oblasti získaním patentu na funkčný grafén.

Grafén po prvýkrát v priemyselnej výrobe

Grafén je tenká vrstvu grafitu – uhlíkového nanomateriálu s vysokou tepelnou a elektrickou vo-divosťou. Má štvornásobne lepšiu tepelnú vodivosť než hliníkové zliatiny a desaťkrát lepšiu ako meď.

Výskum tohto nanomateriálu bol v roku 2010 ocenený Nobelovou cenou, no bolo stále náročné zabezpečiť jeho masovú výrobu a použitie aj z dôvodu vysokej elektrickej vodivosti.

Funkčný grafén má oproti obyčajnému grafénu niekoľko výhod. Je nerozpustný vo vode, schopný zlepšiť tepelnú vodivosť až o 50 % a znižuje teplotu zaťažovaných vnútorných častí o 1 °C.

Ešte dôležitejšie je, že v upravenej (funkčnej) forme je dostatočne stabilný, aby bol vyrábaný priemyselne. Vďaka tejto úprave si masovú výrobu grafénu môže ako prvá spoločnosť na svete pripísať na konto Huawei. V októbri 2018 uviedol čínsky výrobca na trh špičkový herný smartfón Mate 20 X, ktorého komponenty využívajú funkčný grafén.

Huawei je najžiadanejší. Minulý rok dodal rekordný počet smartfónov

Vedecké špičky vo výskumnom tíme

Na vývoji nového riešenia sa podieľali významné vedecké kapacity. Od roku 2015 spoločnosť Huawei spolupracovala s vedúcimi výskumnými tímami na univerzitách v Manchestri a Cambridge, ale tiež vedeckými špičkami ako Konstantin Novoselov, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku za rok 2010 či profesor A.C. Ferrari z University of Cambridge.

Richard Yu, CEO Huawei CBG (Consumer Bussiness Group), prezradil, že spoločnosť Huawei investovala v priebehu posledných 10 rokov viac ako 44 miliárd eur do výskumu a vývoja nových technológií. Výsledkom tejto investície je viacero pozoruhodných inovácií, a práve patent na funkčný grafén je jedna z nich.

Technologické vychytávky, ktoré oceníte nielen na dovolenke

Môže vás zaujímať

Nemocnice i lekári môžu žiadať o financie v rámci grantu Bojovníci za zdravie