Jednou vetou

Hurikán Irma bude stáť americké poisťovne až 31,08 miliardy eur

Muž kráča po troskách domu po vyčíňaní hurikánu Irma 10. septembra 2017 v Brevard County na Floride. Vyvrátené stromy, zatopené a zničené domy i lode, prevrátené masívne žeriavy a milióny ľudí bez elektriny. To je predbežná bilancia škôd v americkom štáte Florida, ktorý v nedeľu zasiahol silný hurikán Irma. Foto: TASR/AP

Hurikán Irma, ktorý ešte devastuje Floridu a smeruje hlbšie do vnútrozemia Spojených štátov, spôsobí poisťovniam výdavky 20 až 40 miliárd USD (15,54 až 31,08 miliardy eur).

V pondelok o tom informovala v Monaku spoločnosť AIR Worldwide, ktorá sa špecializuje na odhad škôd spôsobených prírodnými katastrofami.

Experti v sobotu (9.9.) odhadovali škody na 15 až 50 miliárd USD. K uvedenej sume ešte musia pripočítať škody 5 až 15 miliárd USD na poistených nehnuteľnostiach na viacerých karibských ostrovoch.

Irma sa dostala v nedeľu (10.9.) nad pevninu a pohybovala sa po západnom pobreží smerom na sever. Miami, hlavné mesto spolkového štátu, zasiahla len okrajovo. Devastovala však mestá Naples a Tampa.

Experti poznamenali, že si hurikán nevybral trasu, ktorá by poisťovne vyšla podstatne drahšie. Napriek tomu sa nič nemení na fakte, že Irma bola najsilnejšou tropickou búrkou, ktorá zatiaľ zasiahla región.

Irma prišla nad územie Spojených štátov krátko po hurikáne Harvey. Obe prírodné katastrofy síce znížia zisky zaisťovní poisťovní, ale nerozvrátia ich kapitálovú základňu. Uviedla to americká ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P).
(1 EUR = 1,2868 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie