Jednou vetou

Hustejšia sieť distribučných centier má zlepšiť dopravu tovaru

Ilustračná foto

Foto: TASR

Užívatelia regionálnych distribučných centier sa od roku 2016 snažia pokryť krajinu hustejšou sieťou menších centier. Cieľom je ľahší transport tovarov ku koncovým užívateľom v čo najkratšom čase. Uviedol pre TASR šéf oddelenia priemyselných nehnuteľnosti konzultačno-realitnej spoločnosti CBRE na Slovensku Martin Varačka.

Takýto trend predpokladá vo viacerých odvetviach, nielen v logistike. „Je len otázkou času, keď sa aj na Slovensku v operatíve našich klientov čoraz viac uplatní robotizácia, prístupy Logistics 4.0, Industry 4.0 a iné,“ avizoval Varačka s tým, že v prípade plne automatizovanej výroby bude linka potrebovať zamestnancov dozerajúcich na jej chod. Pôjde skôr o technika s vyšším vzdelaním, nie človeka pri páse.

Dostupnosť pracovnej sily, logistické napojenie, technický štandard a vybavenosť priestorov sú stále hlavnými faktormi pri identifikovaní cieľových lokalít užívateľov priemyselných a skladových priestorov, konštatoval. Aby Slovensko pritiahlo ďalšie investície, tak je podľa neho podstatné, či ponúkne makroekonomické, legislatívne a infraštruktúrne podmienky v spojení s riešením dostupnosti pracovnej sily.

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike