Jednou vetou

HYGIENICI: Upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Výstraha Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) sa týka maskár, kozmetického pera aj farby na tetovanie

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje spotrebiteľov na možný výskyt nebezpečnej kozmetiky na slovenskom trhu. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, produkty nahlásili do systému Rapex (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve, vo Francúzsku a v Španielsku.

Prvým z produktov je Waterproof Mascara Intense Black značky Ddonna pochádzajúca z Číny. Predáva sa v oranžovej fľaške s aplikátorom a oranžovým uzáverom. Druhým nahláseným kozmetickým výrobkom je Long Lasting 4D Mascara Waterproof od rovnakého výrobcu. Produkt sa tiež predáva v oranžovej fľaške. Takisto z Číny pochádza maskara Big Lashes Mascara Waterproof. Tá sa predáva v ružovej fľaške s aplikátorom a ružovým uzáverom. „Vo výrobkoch bola zistená prítomnosť aeróbnych baktérií, plesní a kvasiniek,“ uvádza ÚVZ s tým, že výrobky predstavujú mikrobiologické riziko a nie sú v súlade s požiadavkami normy pre výrobky určené na aplikáciu do oblasti očí.

Hygienici tiež upozorňujú na manikúrové pero Stylo french manucure od výrobcu Adopt z Nemecka. To sa predáva v čiernej kartónovej krabičke obsahujúcej čierne pero s viečkom. Vo výrobku sa podľa ÚVZ nachádza látka Methylisothiazolinone, čo môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb. Zákazníci by si zároveň mali dávať pozor aj na farbu na tetovanie Solid Ink od výrobcu Salmon z USA. „Vo výrobku bolo zistené prekročené maximálne povolené množstvo stanovené pre nečistoty niklu,“ dodal ÚVZ.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie