Jednou vetou

Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat

Ilustračné foto

Foto: TASR

Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat. Koniec roka predstavuje pre časť zamestnancov na Slovensku štedré obdobie. Od svojej firmy totiž dostanú okrem bežného platu tiež odmeny, či 13. plat. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že Slováci sa stretávajú skôr s odmenami.

O 13. platoch na konci roka sa rozpráva v spoločnosti veľmi intenzívne. Hoci niektorí zamestnanci považujú tento finančný benefit už takmer za samozrejmosť, pravdou je, že v súčasnosti ho má k dispozícii menšina Slovákov. Analýza ukazuje, že 13. plat tento rok dostane, prípadne už dostalo, 17 % zamestnancov. V prípade odmien je číslo vyššie. Tie má k dispozícii viac ako štvrtina pracovníkov na Slovensku.

Priemerná mzda v priemysle v októbri vzrástla o 7,7 % na 1106 eur

Trinásty plat aj koncoročné odmeny sú považované za finančné zamestnanecké benefity, ktoré poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne. Ich výšku posudzujú individuálne. Medzi týmito dvoma benefitmi sú však rozdiely. Trinásty plat je totiž nárokovateľná zložka mzdy, pretože je dohodnutá v pracovnej, či kolektívnej zmluve. V nej sa spoločnosť zaväzuje, že ju vyplatí.

Koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti, často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi, či celej firme v danom roku darilo. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie, zamestnanec nemusí dostať vôbec nič.

Prieskum cien: Za zemiaky na šalát zaplatíte o 130 percent viac

Najvyšší podiel zamestnancov s 13. platmi je v súkromných zahraničných spoločnostiach. Tento finančný benefit má k dispozícii až 27 % z nich. Najbiednejšie je to v prípade zamestnancov štátnych a obecných firiem. Iba 14 % zamestnancov má k dispozícii 13. plat. Pri všetkých typoch zamestnávateľov však možno vidieť minimálne 25 % podiel pracovníkov, ktorí dostávajú na konci roka finančné odmeny.

Prieskumy o tom, čo uchádzačov zaujme na pracovnej ponuke ako prvé, už mnohokrát ukázali, že pre väčšinu kandidátov je dôležité najmä finančné ohodnotenie. Aj z tohto dôvodu je zaujímavé, že len minimum firiem spomína v pracovných ponukách finančné benefity. Spomedzi finančných benefitov uvádzajú pracovné ponuky na Profesia.sk najčastejšie frázu 13. plat. Obsahujú ju však iba 3 % inzerátov. Až za ním nasleduje 14. plat a koncoročné odmeny.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie