Jednou vetou

IDH vyzval na dodržiavanie novely upravujúcej taxislužby, môže priniesť rovnováhu

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Novela zákona o cestnej doprave prináša jasné a spravodlivé pravidlá pre taxislužby. Uviedol to Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH). Zároveň však upozornil, že zákon stále nie je plnohodnotne dodržiavaný.

Inštitút na základe skúseností s využívaním služieb a vlastného prieskumu skonštatoval, že v úvode platnosti nového zákona taxislužby poskytovali aj vodiči bez potrebných licencií a označení vozidla.

EZK zaznamená aj pokus o prístup k údajom o pacientovi

Zákon po novom umožňuje digitálnym platformám výpočet ceny prostredníctvom mobilnej aplikácie nahradzujúcej klasický taxameter.

„Je potrebné pripomenúť, že najmä v prípade digitálnych platforiem je nevyhnutné napríklad strešné označenie ‚taxi‘, či označenie dverí vozidla menom prevádzkovateľa taxislužby. Práve tieto pravidlá dokážu napomôcť napríklad tomu, aby zákazník vedel jednoduchým spôsobom identifikovať vodiča hneď po príchode auta a rovnako, aby boli tieto vozidlá jednoznačne odlíšiteľné v rámci cestnej premávky,“ zdôraznil riaditeľ IDH Rastislav Cenký.

Podľa inštitútu je nevyhnutné, aby pravidlá nového zákona dodržiavali všetci. Iba v tom prípade bude podľa IDH možné s odstupom času zhodnotiť, aké sú jeho prínosy a nedostatky.

Zákazky subdodávateľom v CPS bude schvaľovať riaditeľ ekonomickej sekcie MV

„Považujeme za úplne opodstatnené, že podľa nového zákona o cestnej doprave musí mať každý vodič taxislužby preukaz vodiča taxislužby a byť zdravotne či psychicky spôsobilý a bezúhonný. Cestujúci totiž musia mať istotu, že cestujú s overeným vodičom, ktorý spĺňa všetky zákonné podmienky a potrebné štandardy,“ dodal Cenký.

Nová právna úprava je účinná od apríla. Novela podľa rezortu dopravy podporuje nové trendy v oblasti zdieľanej ekonomiky, využívanie digitálnych platforiem v taxislužbe a odstraňuje nerovnaké podmienky.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu