Jednou vetou

Inflácia v Rusku prekročila v závere roka 4 %

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Spotrebiteľské ceny v Rusku vzrástli tento rok o viac než 4 % a prekročili tak inflačný cieľ ruskej centrálnej banky. Cez víkend to uviedol ruský štatistický úrad, ktorý zverejnil predbežné údaje.

Podľa úradu dosiahla medziročná miera inflácie v závere roka 4,2 %. Prekonala tak inflačný cieľ Národnej banky Ruska, ktorý banka stanovila na 4 %. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny zvýšili v decembri o 0,8 %. Zrýchlili tak tempo rastu, keď v novembri medzimesačný rast dosiahol 0,5 %.

Mihók: Z hľadiska vývoja ekonomiky bol rok 2018 úspešný

Ruská centrálna banka už skôr upozornila, že inflácia zrýchľuje výraznejšie, než sa pôvodne čakalo. Aj preto v polovici decembra zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu. Tú posunula nahor o 25 bázických bodov zo 7,5 % na 7,75 %.

Bolo to druhé zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby v tomto roku. K tomu predchádzajúcemu pristúpila centrálna banka v polovici septembra, pričom vtedy to bolo prvé zvýšenie od roku 2014. Rovnako v úsilí zbrzdiť infláciu zvýšila v septembri hlavnú sadzbu o 25 bázických bodov.

Podľa guvernérky centrálnej banky Elviry Nabiullinovej by miera inflácie mohla v prvých mesiacoch budúceho roka dosiahnuť 6 %.

Nákupná cena mlieka v SR v novembri stúpla o 1,5 % na 32,92 eura/100 kg

Aj podľa analytika Kirilla Tremasova zo spoločnosti Loko-Invest je vysoko pravdepodobné, že spotrebiteľské ceny budú na začiatku budúceho roka pokračovať v raste a tento trend bude „vážnym argumentom“ pre centrálnu banku úrokové sadzby opäť zvýšiť.

„Očakávam, že hlavná úroková sadzba pôjde vo februári nahor,“ povedal Tremasov.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu