Jednou vetou

Inflácia v Rusku prekročila v závere roka 4 %

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Spotrebiteľské ceny v Rusku vzrástli tento rok o viac než 4 % a prekročili tak inflačný cieľ ruskej centrálnej banky. Cez víkend to uviedol ruský štatistický úrad, ktorý zverejnil predbežné údaje.

Podľa úradu dosiahla medziročná miera inflácie v závere roka 4,2 %. Prekonala tak inflačný cieľ Národnej banky Ruska, ktorý banka stanovila na 4 %. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny zvýšili v decembri o 0,8 %. Zrýchlili tak tempo rastu, keď v novembri medzimesačný rast dosiahol 0,5 %.

Mihók: Z hľadiska vývoja ekonomiky bol rok 2018 úspešný

Ruská centrálna banka už skôr upozornila, že inflácia zrýchľuje výraznejšie, než sa pôvodne čakalo. Aj preto v polovici decembra zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu. Tú posunula nahor o 25 bázických bodov zo 7,5 % na 7,75 %.

Bolo to druhé zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby v tomto roku. K tomu predchádzajúcemu pristúpila centrálna banka v polovici septembra, pričom vtedy to bolo prvé zvýšenie od roku 2014. Rovnako v úsilí zbrzdiť infláciu zvýšila v septembri hlavnú sadzbu o 25 bázických bodov.

Podľa guvernérky centrálnej banky Elviry Nabiullinovej by miera inflácie mohla v prvých mesiacoch budúceho roka dosiahnuť 6 %.

Nákupná cena mlieka v SR v novembri stúpla o 1,5 % na 32,92 eura/100 kg

Aj podľa analytika Kirilla Tremasova zo spoločnosti Loko-Invest je vysoko pravdepodobné, že spotrebiteľské ceny budú na začiatku budúceho roka pokračovať v raste a tento trend bude „vážnym argumentom“ pre centrálnu banku úrokové sadzby opäť zvýšiť.

„Očakávam, že hlavná úroková sadzba pôjde vo februári nahor,“ povedal Tremasov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie