Jednou vetou

Inflácia vo Francúzsku v septembri spomalila, výdavky domácností stagnovali

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Rast spotrebiteľských cien vo Francúzsku sa v septembri mierne spomalil. Zabrzdili ho ceny energií a potravín. Ukázali to v piatok predbežné údaje štatistického úradu INSEE.

A INSEE zároveň informoval, že spotreba domácností v druhej najväčšej ekonomike eurozóny zostala v auguste na júlovej úrovni, pretože nárast výdavkov na priemyselný tovar bol vykompenzovaný poklesom výdavkov na potraviny a energie.

Podľa INSEE sa index spotrebiteľských cien vo Francúzsku v septembri znížil na 0,9 % z 1 % v auguste. Analytici pritom očakávali, že zostane aj tento mesiac na augustovej úrovni 1 %.

Automobilka Porsche zaznamenala v 1. polroku nárast zisku aj tržieb

Štatistiky ďalej odhalili, že spomalenie rastu cien energií a potravín bolo čiastočne vykompenzované zrýchlením cien služieb.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v septembri klesli o 0,3 % po náraste o 0,5 % v auguste. Ani tento výsledok sa nezhoduje s odhadmi ekonómov, ktorí očakávali ich zníženie o 0,2 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Francúzska v septembri stúpol o 1,1 % (o 1,3 % v auguste), zatiaľ čo ekonómovia predpovedali, že sa zvýši o 1,4 %.

Výnosy Tatry mountain resorts, a.s. medziročne vzrástli o 4,7 %

Medzimesačne sa HICP znížil o 0,4 %, čo kontrastuje s jeho nárastom o 0,5 % v auguste a zaostáva za prognózou analytikov. Tí počítali s medzimesačným poklesom HICP o 0,3 %. Spresnené údaje zverejní INSEE 15. októbra.

Štatistický úrad v separátnej správe uviedol, že výrobné ceny na domácom trhu v auguste medziročne klesli o 0,7 %, strmšie ako v júli, keď sa znížili o 0,3 %. Medzimesačne ceny hotových produktov stagnovali po náraste o 0,3 % v júli. Ďalšia správa INSEE ukázala, že spotrebiteľské výdavky zostali v auguste na rovnakej úrovni ako v júli, keď vzrástli o 0,4 %. Výdavky domácností na priemyselný tovar sa pritom zvýšili o 1,1 %, ale na potraviny klesli o 0,9 % a na energie o 1,3 %.

Môže vás zaujímať

RegioJet začal s prípravami na ukončenie prevádzky na trase Bratislava – Komárno