Iniciatíva Cesty pre Slovensko žiada vládu o peniaze na krajské cesty

Ilustračné foto

foto: TASR

Regióny žiadajú od novej vlády finančnú podporu na rekonštrukciu krajských ciest. Požadujú vyčlenenie 320 miliónov eur zo štátneho rozpočtu na najzanedbanejšie cesty II. a III. triedy. Informovala o tom v pondelok v Banskej Bystrici iniciatíva Cesty pre Slovensko, za ktorou stoja primátori miest a poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ako aj iných krajských zastupiteľstiev. Výzva v tomto znení už odišla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Odozvu čakajú v najbližších dňoch.

Zástupcovia iniciatívy tvrdia, že spolu s prostriedkami z krajských rozpočtov a Európskej únie by mohli byť v krátkom čase opravené všetky regionálne cesty, ktoré sú dnes v havarijnom stave.

„Cesty II. a III. triedy sú v katastrofálnom stave a samosprávne kraje nemajú dostatok financií na dobehnutie technologického dlhu. Primátori a poslanci krajských zastupiteľstiev preto prichádzajú s iniciatívou Cesty pre Slovensko. Tá reaguje na vyjadrenie nového predsedu vlády Petra Pellegriniho o podpore regiónov,“ priblížil krajský poslanec BBSK Ondrej Lunter.

Podľa neho viac ako štvrtina ciest II. a III. triedy je v havarijnom stave. Najhoršia situácia je pritom v BBSK, kde okamžitú rekonštrukciu potrebuje takmer polovica ciest.

„V súčasnosti je v správe siedmich vyšších územných celkov, mimo Bratislavského kraja, 13.412 kilometrov ciest II. a III. triedy. Z toho 3616 kilometrov je v nevyhovujúcom, havarijnom stave. V BBSK je to vyše 1100 kilometrov. Toto sú údaje za rok 2017 a po tejto zime to bude ešte horšie. Žiadame vládu, aby prispela. Suma 320 miliónov eur by sa mohla rozdeliť na tri fázy v priebehu troch rokov, aby nezaťažila štátny rozpočet. V tomto roku 70 miliónov eur a po zvyšné dva roky po 125 miliónov eur. V najbližších troch rokoch by sme tak mohli dosiahnuť stav, v ktorom celková sieť ciest môže byť v dobrom stave. Obyvatelia si už nebudú musieť rozbíjať svoje autá a bola by to dobrá správa i pre ekonomiku a cestovný ruch. Tam, kde sú dobré cesty, funguje ekonomika, klesá nezamestnanosť, stúpa počet turistov, prichádza rozvoj,“ zdôraznil poslanec Lunter.

Môže vás zaujímať

MF má do parlamentu predložiť návrh na predĺženie platnosti bankového odvodu