Jednou vetou

Inštitúty predpovedajú Taliansku tento rok stagnáciu ekonomiky

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Talianske hospodárstvo bude v roku 2019 stagnovať. Predpovedali to v stredu dva talianske inštitúty. Centrálna banka v Ríme zase na uviedla, že recesia ekonomiky bude pokračovať aj prvých mesiacoch roka.

Vláda medzitým pracuje na nových cieľoch pre hospodársky rast a verejné financie.

Foto: V ktorých svetových metropolách siahnete najhlbšie do peňaženky?

Najnovšie prognózy priemyselnej lobistickej skupiny Confindustria a bolonského think-tanku Prometeia podčiarkujú úlohu, ktorej čelí populistická koalícia pri príprave rámca pre rozpočet na rok 2020.

Confindustria očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Talianska bude v tomto roku stagnovať. Vlani v októbri pritom ešte predpovedala Taliansku rast HDP o 0,9%. Prometeia predpokladá v tomto roku zvýšenie HDP o 0,1 %.

„V roku 2019 bude domáci dopyt prakticky stagnovať a Taliansko sa vyhne recesii len vďaka zahraničnému dopytu,“ uviedla Confindustria vo svojej správe.

Taliansko sa v druhej polovici roka 2018 prepadlo do recesie, keďže jeho HDP v 3. aj 4. štvrťroku klesol o 0,1 %. Vláda zatiaľ ponechala oficiálnu prognózu rastu v roku 2019 bez zmeny na úrovni 1 %, čo je veľmi optimistický odhad.

Z novej štátnej dotácie môže byť v tomto roku podporených až 1200 domov

Ministerstvo financií navrhuje revidovať rast v roku 2019 na 0,1 %, ak vláda nezmení svoju politiku. Zdroj z kabinetu v stredu však naznačil, že koalícia pripravuje nové opatrenia na podporu ekonomiky. A jej cieľom je schváliť tzv. dekrét o raste do budúceho týždňa.

Rozhodnutie bude dôležité pre verejné financie, pretože slabší rast zredukuje daňové príjmy a zvýši deficit a dlh v pomere k HDP. Cieľový deficit pre rok 2019 je na úrovni 2 % HDP. Taliansko sa na ňom dohodlo po spore s Európskou komisiou. No zdá sa, že aj tento cieľ je nereálny. Confindustria v stredu predpovedala krajine nárast deficitu na 2,6 % z 2,1 % HDP v roku 2018.

Verejný dlh Talianska na úrovni 132 % HDP je druhý najvyšší v eurozóne, po Grécku, a pravdepodobne tiež v tomto roku stúpne, namiesto toho, aby sa znížil.

Povinnosť regulovaných subjektov zverejniť cenový návrh sa nezavedie

Vláda obviňuje z recesie predchádzajúci kabinet a rozsiahle spomalenie vo svete. No poukazuje na nedávne povzbudzujúce signály z ekonomiky, ktoré sú podľa nej znamením, že sa čoskoro obnoví jej mierny rast.

Guvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco bol však v stredu menej optimistický a na konferencii v Ríme povedal, že pokles HDP pravdepodobne pokračoval aj na začiatku tohto roka.

Prometeia počíta so stagnáciou HDP v prvých troch mesiacoch roka, čo by znamenalo koniec recesie a následne v priebehu roka očakáva zotavenie ekonomiky.

Vláda možno zvýši predpoveď deficitu v tomto roku na 2,3 % HDP, informovali v stredu finančné noviny Il Sole 24 Ore.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest