Jednou vetou

Investície v globálnom ropnom priemysle znova ožívajú

Ilustračné,

Foto: pixabay

Investície, potrebné na zabezpečenie stability v globálnom ropnom priemysle, znova ožívajú po predchádzajúcom poklese, ale tempo ich rastu je stále pomalé. Vyhlásil to generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Mohammed Barkindo na okraji stretnutia monitorovacej komisie členov aj nečlenov ropného kartelu v Azerbajdžane.

Povedal tiež, že poprední producenti ropy dosiahli významné úspechy v oblasti spolupráce a spoločnej snahy zabrániť nerovnováhe medzi ponukou a dopytom na svetovom trhu s ropou.

Barkindo dodal, že by privítal väčšiu angažovanosť Spojených štátoch pri riešení problémov ropného priemyslu.

Ceny ropy na konci obchodného týždňa klesli

Podľa saudskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco musí globálny ropný a plynárenský priemysel v najbližších 25 rokoch investovať viac ako 20 biliónov USD (17,69 bilióna eur), aby dokázal uspokojiť očakávaný rast dopytu po rope a vykompenzoval prirodzený pokles ťažby z doterajších zdrojov.

Z hľadiska dlhodobých projektov, ktoré sú základom globálneho hospodárstva, situácia v ropnom priemysel stále nie je povzbudzujúca. Preto by Barkindo privítal, keby sa Spojené štáty pripojili k ostatným veľkým producentom v globálnom dialógu o energetike a otázkach ovplyvňujúcich toto odvetvie.

Firma Eni plánuje v budúcich rokoch rast produkcie ropy a plynu o 3,5 % ročne

OPEC a ďalší veľkí producenti ropy, na čele s Ruskom, sa dohodli na spoločnom obmedzení ťažby s cieľom obnoviť rovnováhu na svetovom trhu s ropou a podporiť rast jej cien.

Podľa Barkinda dosiahli producenti významný pokrok pri zabezpečení toho, aby na trhu nedošlo k obnoveniu nerovnováhy.

Môže vás zaujímať

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov