Jednou vetou

Investor do nehnuteľností by mal o nich mať základné vedomosti

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

Budúci investor do nehnuteľností by mal vedieť posúdiť výnosnosť investície, mal by mať základné vedomosti o cene nehnuteľností, aj o tom, aké výnosy môže v krátkodobom a dlhodobom horizonte získať. Uviedol to v utorok predseda Realitnej únie SR Attila Mészáros počas Realitného kongresu 2019, ktorý sa venuje investovaniu do nehnuteľností.

Automobilka Opel predstavila v Rüsselsheime dva e-modely svojich áut

Veľmi záleží na tom, či bude investovať vlastné alebo požičané zdroje, doplnil s tým, že na odbornom podujatí poskytujú realitným odborníkom informácie, aby vedeli klientom poradiť.

„Prezentujeme túto možnosť pre realitné kancelárie a realitných sprostredkovateľov ako ďalšiu cestu spravovania portfólia pre klientov, ktorí sú investori, pre inštitucionálnych investorov alebo pre tých, ktorí majú portfólio nehnuteľností,“ uviedol Mészáros.

Realitným investorom môže byť občan, ktorý má byt a vezme si druhú hypotéku, kúpi 1- alebo 2-izbový byt v developerských projektoch a zhodnocuje nehnuteľnosť tým, že ju prenajíma. Často sa takto rieši rodinná situácia, aby mali deti v budúcnosti kde bývať, poznamenal šéf Realitnej únie SR. Potom je tu skupina investorov, ktorí majú stratégiu a nakupujú nehnuteľnosti cielene z rôznych dôvodov.

Konferencia je načasovaná do súčasného obdobia aj preto, lebo na realitnom trhu je predpoklad, že počet nájomných nehnuteľností bude stúpať.

HUAWEI: Čo je TOF objektív a ako pomôže zlepšiť fotky zo smartfónu?

„Je mnoho signálov. Oficiálne politické kruhy stále hovoria, že je treba posilniť nájomný sektor pre mobilitu pracovnej sily a podobne. Vidno to na príkladoch Nitry a Serede,“ povedal Mészáros s tým, že v okolí týchto miest boli postavené závody. Budúcnosť podľa neho ukáže, akú podobu budú mať nájomné byty, developerom sa ako dlhodobá vízia zatiaľ viac vyplatí predaj bytov než stavba nájomného bývania.

Analytik únie Vladimír Kubrický v panelovej diskusii uviedol, že výška nájmu modelového 2-izbového bytu v Bratislave je 11 eur za meter štvorcový (m2), v krajských mestách Košice, Nitra, Žilina a Trnava je to 9 eur/m2 a najnižšia cena, 8 eur/m2, je v Banskej Bystrici a Prešove.

V diskusii okrem iného tiež odznelo, že Slováci majú uložených na termínovaných vkladoch či bežných účtoch konzervatívnym spôsobom 34 miliárd eur a časť z týchto prostriedkov by mohli využiť na investovania do realít.

„Realitných investorov vnímam ako osoby, ktoré určitým spôsobom zastupujú, respektíve suplujú úlohu štátu pri nájomnom bývaní,“ uviedol riaditeľ divízie Úvery, stavebné sporenie a investičné zlato spoločnosti Finportal Adrián Luterán. Takíto investori poskytujú možnosť prvého bývania mladým ľuďom formou nájmu v určitom štandarde.

Ani po osobnom bankrote Sociálna poisťovňa dlžníka zo zoznamu neodstráni

Investori majú záujem o úvery na bývanie, podnikateľské úvery i stavebné sporenie. „Nemám vedomosť o tom, že by banky ponúkali špeciálny produkt pre realitného investora,“ uviedol Luterán.

Témami panelov kongresu sú ekonomické aspekty investovania do realít, samotné investovanie do realít či investovanie do rizikových nehnuteľností.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie