Jednou vetou

Ivan Štefanec: Vďaka euru je rast cien v SR nižší ako v iných krajinách Európy

Europoslanec Ivan Štefanec

foto: facebook

Zavedenie eura prinieslo slovenskej ekonomike viacero benefitov a výmena slovenských korún za euro nebola pre verejnosť problémom. Preto bola doba duálneho obehu korún a eur najkratšia, keď trval približne dva týždne. V diskusnej relácii na Tablet.TV to povedal prvý splnomocnenec vlády pre jeho zavedenie a súčasný europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

„Inflácia je s eurom na Slovensku nižšia než v Česku, Maďarsku a v Poľsku. Máme najnižšie tempo zdražovania v regióne. Veľkým benefitom eura je stabilita. Určite máme stabilnejšiu menu, ako bola slovenská koruna,“ zdôraznil Štefanec.

Čítajte viac: Priemerný starobný dôchodok dosiahol sumu 439,27 eura

Zavedenie eura na Slovensku bolo správne a získalo si silnú podporu v spoločnosti. „Keď som nastupoval do funkcie splnomocnenca, tak len 25 % ľudí vo verejnosti podporovalo zavedenie eura a keď som končil v roku 2006, tak sa toto číslo dostalo už na 75%. Kľúčový bol celospoločenský a politický konsenzus v tejto otázke,“ dodal Štefanec.

Pred desiatimi rokmi, 17. júna 2008, Európsky parlament odhlasoval vstup Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009. Európsky zákonodarný zbor, ktorý mal v tejto otázke len poradný hlas, postupoval v súlade s rozhodnutím výboru pre ekonomické otázky, ktorý podporil správu maltského poslanca Davida Casu o zavedení eura na Slovensku. O tri dni neskôr Rada Európskej únie v zložení hláv štátov definitívne potvrdila prijatie Slovenska do eurozóny.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie