Japonská ekonomika napreduje: Export aj import vzrástli

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Japonský vývoz vo februári vzrástol, už 15. mesiac po sebe, ale len mierne. Dôvodom boli oslavy nového lunárneho roka v Ázii, ktoré tento raz pripadli na február. Vývoz do Číny, kľúčového obchodného partnera Japonska, v dôsledku osláv klesol. Informovalo o tom japonské ministerstvo financií.

Celková hodnota japonského exportu vo februári medziročne vzrástla o 1,8 % na 6,46 bilióna jenov (49,61 miliardy eur). Z toho vývoz do Číny klesol, prvýkrát po 16 mesiacoch vytrvalého rastu, a to o 9,7 % na 1,08 bilióna JPY.Vývoz z Japonska do USA sa vo februári zvýšil o 4,3 % na 1,28 bilióna JPY a export do Európskej únie (EÚ) vyskočil o 11,5 % na 780,9 miliardy JPY.Hodnota importu do Japonska minulý mesiac vzrástla oproti predchádzajúcemu roku o 16,5 % na 6,46 bilióna JPY. Dovoz z Číny stúpol vo februári až o 39,2 % na 1,5 bilióna JPY.

Japonsko vykázalo vo februári obchodný prebytok 3,4 miliardy JPY, uviedlo japonské ministerstvo financií.V poslednom kvartáli minulého roka pomohol Japonsku práve export dosiahnuť hospodársky rast na úrovni 1,6 %, uviedla vláda začiatkom tohto mesiaca. Minulý kvartál bol už ôsmy v rade, čo japonská ekonomika dosiahla rast. To je najdlhšie obdobie expanzie za 28 rokov, uviedla vláda. Podľa analytikov februárové zvýšenie japonského exportu odráža dynamický rast globálnej ekonomiky.

Môže vás zaujímať

Zamestnanci Boeingu zrejme zavádzali FAA pri certifikácii lietadiel 737 MAX