Jednou vetou

Japonskí operátori skúmajú zastavenie predaja telefónov Huawei

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Traja najväčší operátori v Japonsku skúmajú zastavenie predaja nových telefónov čínskej spoločnosti Huawei Technologies. To ešte sťaží situáciu čínskeho výrobcu mobilných zariadení, ktorého USA obviňujú, že predstavuje bezpečnostnú hrozbu pre jeho väzby na vládu v Pekingu.

NTT Docomo, najväčší japonský operátor, v stredu oznámil, že uvažuje o zastavení rezervácií nových produktov Huawei, zatiaľ čo jeho konkurent KDDI povedal, že na neurčito odkladá uvedenie Huawei P30 na trh. Podobný krok oznámil aj ďalší operátor – Ymobile, ktorého vlastní spoločnosť SoftBank.

USA varujú, že aj čínske drony by mohli kradnúť údaje

Postup japonských operátorov len podčiarkol ťažkosti, ktorým čelí Huawei. Čínsky koncern už pritom predbehol americký Apple a stal sa druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete. A bol tiež na dobrej ceste prekonať ich najväčšieho producenta – juhokórejský Samsung Electronics.

Americká administratíva však minulý týždeň zaradila Huawei na čierny zoznam firiem, ktorým nesmú podniky v USA predávať kľúčové komponenty bez špeciálneho povolenia.

HUAWEI: Pozrite si úžasnú fotogalériu nafotenú smartfónom P30 Pro

USA obviňujú Huawei, že v jeho zariadeniach sú „zadné vrátka“, ktoré umožňujú špionážnym agentúram v Číne prístup k citlivým údajom. Washington preto podnikol kroky, aby odrezal Huawei od softvéru a polovodičov vyrobených v USA, ktoré čínska firma potrebuje na výrobu smartfónov a sieťových zariadení.

Docomo, KDDI a Ymobile zatiaľ neodpovedali na otázky, či úplne zastavia predaj produktov a služieb od spoločnosti Huawei.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie