JAVYS uplynulú noc prepravila 144 článkov vyhoreného jadrového paliva

Ilustračné foto

foto: TASR

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., (JAVYS) v noci z 20. na 21. marca za prísnych bezpečnostných opatrení, so sprievodom ozbrojených zložiek, úspešne prepravila z prvého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach (EMO1) vyhorené jadrové palivo (VJP) do Medziskladu vyhoreného jadrového paliva JAVYS v Jaslovských Bohuniciach (EBO). Informovala o tom hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Preprava 144 palivových článkov uložených v špeciálnych kontajneroch sa podľa nej uskutočnila železničnou cestou, pričom transport VJP podlieha prísnej kontrole a musí spĺňať podmienky platných povolení na manipuláciu a prepravu vyhoreného jadrového paliva vydaných Úradom jadrového dozoru (ÚJD) SR. Inšpektori tohto úradu a ďalších dozorných orgánov vykonávali nad prepravou priamy dozor.

Upozornila, že transport a skladovanie vyhoreného jadrového paliva je jednou z činností, ktoré spoločnosť JAVYS, a. s., vykonáva. Je držiteľom potrebných povolení dozorných orgánov, disponuje odborným personálom a prostriedkami potrebnými na výkon tejto činnosti, ktorú realizuje s maximálnym ohľadom na životné prostredie a pri zachovaní vysokého štandardu jadrovej bezpečnosti.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Môže vás zaujímať

Lagardeová skritizovala tweetovú politiku Trumpa