Jednou vetou

Johnson prirovnal clá EÚ voči Britom ku „kontinentálnej blokáde“ za Napoleona

Boris Johnson

Foto: TASR/AP

Boris Johnson, ktorý je favoritom na post šéfa britskej Konzervatívnej strany, a tým aj na post premiéra, vyhlásil, že je pripravený vyviesť Britániu z Európskej únie koncom októbra aj bez dohody a prípadné zavedenie dovozných ciel zo strany EÚ prirovnal ku "kontinentálnej blokáde za Napoleona".

Odchod bez dohody alebo tvrdý brexit znamená, že nebude existovať žiadne prechodné obdobie, čo je pre mnohé britské firmy nočnou morou. Takéto plány však môžu dostať Johnsona zároveň do sporu s britským parlamentom, ktorý odchod krajiny bez dohody odmieta. Johnson však naďalej trvá na tom, čo mnohí ekonómovia spochybňujú, že Británia bude schopná udržať bezcolný režim s EÚ aj v prípade tvrdého brexitu.

„Myslím si, že bude skutočne bizarné, ak by sa EÚ rozhodla na vlastnú päsť…zavedenie dovozných ciel na britský tovar by znamenalo návrat ku kontinentálnemu systému za éry Napoleona,“ vyhlásil Johnson v utorok pre rozhlasovú stanicu LBC.

Boris Johnson vynechal televíznu debatu o Brexite

Takzvaný „kontinentálny systém“ znamenal zákaz dovozu britského tovaru do kontinentálnej Európy počas napoleonských vojen. Napoleon Bonaparte sa takto snažil dosiahnuť hospodársky krach Británie, čo sa mu však nepodarilo.

S Johnsonovými predstavami o bezcolnom režime aj po tvrdom brexite však viacerí ekonómovia a finančníci nesúhlasia. Medzi nimi je aj guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney. Ten upozornil, že obchod by mohol pokračovať za pôvodných podmienok len vtedy, ak by obe strany mali uzatvorenú obchodnú dohodu, prípadne by už bola pripravená. K tomu však v prípade neriadeného brexitu nedôjde, takže EÚ bude musieť zaviesť voči Británii, ktorá už nebude jej súčasťou, clá ako voči ktorejkoľvek inej krajine.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie