Jednou vetou

Južná Kórea obnovila dovoz iránskej ropy, výrazne zvýšila import suroviny z USA

Ilustračné,

Foto: pixabay

Po štyroch mesiacoch obnovila Južná Kórea v januári dovoz iránskej ropy. Objem dovozu bol však nízky, v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka o vyše tri štvrtiny nižší.

Južná Kórea, ktorá je piatym najväčším dovozcom ropy na svete, získala v novembri, keď USA začali uplatňovať sankcie voči iránskemu ropnému sektoru, výnimku na dovoz ropy z blízkovýchodnej krajiny. Dovoz zastavila už skôr, ale ani po získaní výnimky ho neobnovila. Pre tento krok sa rozhodla až od roku 2019.

Na Slovensku je nedostatok mäsa, tvrdí bardejovský mäsovýrobca

Ázijská krajina patrí medzi najväčších zákazníkov Iránu. V januári minulého roka doviezla vyše 950.000 ton iránskej ropy. Po obnovení dovozu v januári tohto roka to však bolo len 227.941 ton.

Celkovo doviezla Južná Kórea v januári približne 12,5 milióna ton ropy, čo predstavuje 2,94 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov).

V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka je to takmer o 6 % menej. Znížil sa aj dovoz zo Saudskej Arábie, ktorá patrí ku krajinám s najvýraznejším poklesom produkcie v rámci dohody OPEC o znižovaní ťažby. Dovoz zo Saudskej Arábie do Južnej Kórey klesol o 4,8 %.

Rakúsku firmu AHT Cool prevzala dcéra koncernu Daikin

K obratu ale došlo pri americkej rope. V jej prípade Soul zvýšil dovoz v januári takmer trojnásobne na 1,12 milióna ton. V januári minulého roka doviezla Južná Kórea z USA približne 394.330 ton.

Môže vás zaujímať

Ceny ropy čakajú na redukciu ťažby, v pondelok uzavreli nižšie