Jednou vetou

Kanada zakáže od roku 2021 používanie jednorazových plastových výrobkov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Kanada zakáže od roku 2021 používanie jednorazových plastových výrobkov. Oznámil to v pondelok kanadský premiér Justin Trudeau s tým, že konkrétne predmety, ktoré budú zakázané, stanoví vedecký výskum. Vláda však podľa jeho slov zvažuje zakázanie výrobkov, ako sú plastové fľaše, príbory, taniere, slamky či tašky, píšu agentúry AP a AFP.

Negatívne vplyvy na prírodu má plast aj hliník, kľúčom je zníženie výroby, tvrdí vedec

„Už v roku 2021 zakáže Kanada používanie škodlivých jednorazových plastov,“ povedal Trudeau podľa AP.

„Robia to mnohé ďalšie krajiny a Kanada bude jednou z nich… Ide o veľký krok, vieme však, že to dokážeme,“ uviedol ďalej a dodal, že jeho vláda sa v tomto smere inšpirovala Európskym parlamentom (EP).

EP v marci schválil smernicu, na základe ktorej má byť v celej EÚ v roku 2021 zavedený zákaz používania jednorazových plastových výrobkov. Cieľom týchto opatrení, ktoré navrhla ešte vlani v máji Európska komisia, je obmedziť množstvo plastového odpadu znečisťujúceho svetové moria a oceány.

V Kanade sa podľa Trudeaua v súčasnosti recykluje menej než desať percent plastových výrobkov. Tamojšia vláda pritom uvádza, že každoročne zahynie alebo sa zraní zhruba milión vtákov a vyše 100.000 morských cicavcov, ktoré si plasty pomýlia s potravou alebo sa do nich zachytia.

Stredozemné more sa podľa WWF plní plastom, môžu za to aj dovolenkári

Kanada má podľa Trudeaua teraz jedinečnú príležitosť stať sa lídrom v boji proti znečisťovaniu plastami, keďže ide o krajinu s vôbec najdlhším pobrežím na svete.

„Všetci ste počuli tie príbehy a videli fotografie. A ak mám byť úprimný, ako otcovi sa mi to ťažko vysvetľuje vlastným deťom… Ako (im) vysvetlíte mŕtve veľryby vyplavené na plážach po celom svete, s žalúdkami napchatými igelitkami? Ako im vysvetlíte, že aj keď sa to zdá byť veľmi nepravdepodobné, plasty nájdete (dokonca) aj v najhlbšom mieste Tichého oceánu,“ dodal premiér na margo avizovaného zákazu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie