Jednou vetou

Kanada zrušila odvetné dovozné clá na americké produkty

Ilustračné foto

foto: TASR

Kanada zrušila odvetné dovozné clá na americké výrobky, okrem ciel na oceľ aj na bourbon, čokoládu, džúsy, kečup a iné produkty. Reagovala tak na zrušenie dovozných ciel na svoju oceľ a hliník zo strany Washingtonu.

Kanadský minister financií Bill Morneau oznámil zrušenie dovozných ciel na americké produkty v pondelok večer (20. 5.), deň po tom, ako USA oficiálne zrušili clá na kanadské výrobky. Obe krajiny spolu s Mexikom dosiahli dohodu, v rámci ktorej rušia dovozné clá na oceľ vo výške 25 % a hliník vo výške 10 %, minulý týždeň.

Toyota: Trumpove kroky ukazujú, že naše investície v USA nie sú vítané

„Zrušenie (amerických) ciel a odvetných ciel je skutočným víťazstvom pre obe strany a veľmi dobrá správa pre kanadských a amerických pracovníkov, pre naše komunity a ekonomiky,“ povedal Morneau.

Ako uviedli kanadské médiá, Kanada získala z odvetných ciel na americký tovar za posledný rok približne 1,27 miliardy USD (1,14 miliardy eur). Všetky príjmy z týchto ciel získa kanadský oceliarsky a hlinikárenský sektor.
Podobne ako Kanada aj Mexiko zrušilo clá na americké produkty, ktoré zaviedlo v rámci odvety za uvalenie dovozných ciel Američanmi na jeho oceľ a hliník.

Nike, Adidas a ďalšie firmy považujú Trumpove clá za katastrofu

Americký prezident Donald Trump minulý rok zaviedol dovozné clá na oceľ a hliník z viacerých krajín vrátane Kanady a Mexika, pričom ako dôvod uviedol „ohrozenie národnej bezpečnosti“. Kanada, ktorá je známa ako spojenec USA, sa cítila zvlášť dotknutá a zavedenie ciel označila za urážku.

Odvetné clá preto vyberala tak, aby sa čo najviac dotkli vplyvných republikánov alebo štátov USA, ktoré sú vo voľbách kľúčové a nespokojnosť tamojších spotrebiteľov môžu politici zvlášť pocítiť. K výrobkom, na ktoré Ottawa clá uvalila, preto patril bourbon z Kentucky, domovského štátu lídra republikánskej väčšiny v Senáte Mitcha McConnella.

Trump chce odložiť rozhodnutie o clách na dovoz áut

Ďalej to boli kosačky na trávu, jogurty či konzervovaná zelenina z firiem vo Wisconsine, domovskom štáte bývalého šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana. Okrem toho uvalila clá na výrobky z čokolády a na toaletný papier. Tie patria ku kľúčovým exportným artiklom štátu Pennsylvánia, kde pôsobia cukrovinkársky koncern Hershey a papierenská spoločnosť Scott Paper Company. Podobný krok urobila Kanada aj voči inému pre voľby kľúčovému štátu Florida a jej produktu – pomarančovému džúsu.

K zrušeniu ciel Washingtonom voči Kanade a Mexiku dochádza v situácii, keď USA zintenzívnili konflikt s Čínou. Okrem severoamerických obchodných partnerov zmiernil Trump svoje postoje v poslednom období aj voči Turecku, Japonsku a Európskej únii. Minulý týždeň znížili USA dovozné clá na tureckú oceľ z 50 % na 25 % a čo sa týka dovozných ciel na autá z EÚ a Japonska, Trump odložil rozhodnutie o šesť mesiacov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie