Jednou vetou

Katar po takmer 60 rokoch opustí OPEC

Ilustračná foto

Foto: TASR

Katar od budúceho roka opustí Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Uviedol to v pondelok katarský minister energetiky Saad al-Kaabi s tým, že krajina sa chce do budúcnosti viac zamerať na produkciu plynu.

„Katar sa rozhodol, že s platnosťou od januára 2019 ruší svoje členstvo v OPEC,“ oznámil minister na tlačovej konferencii v hlavnom meste krajiny Dauha. Zároveň dodal, že svoje rozhodnutie ešte pred oficiálnym vyhlásením oznámil predstaviteľom ropného kartelu, ktorého členom sa Katar stal v roku 1961.

„Toto rozhodnutie odráža úsilie Kataru sústrediť sa na posilnenie produkcie zemného plynu z terajších 77 miliónov ton na 110 miliónov ton ročne v nasledujúcich rokoch,“ povedal Saad al-Kaabi. „Sme realisti, v oblasti ropy veľký potenciál nemáme,“ dodal.

Práve plyn je pre Katar kľúčovým zdrojom príjmov. Malá krajina je najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete.

Čierny piatok potvrdil trend smerom k online nákupom

V oblasti ropy je pozícia Kataru podstatne slabšia. Katar produkuje len okolo 600.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). Na porovnanie, Saudská Arábia, líder OPEC, produkuje v súčasnosti podľa posledných informácií denne približne 11 miliónov barelov.

Navyše, práve so Saudskou Arábiou je Katar od minulého leta v konflikte, keď Saudská Arábia spolu s ďalšími tromi arabskými krajinami prerušili s Katarom diplomatické vzťahy a zaviedli voči krajine obchodnú a dopravnú blokádu. Ako dôvod uviedli podporu terorizmu zo strany Kataru, čo ale Dauha odmieta.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie