Jednou vetou

Kažimír: Neskorším nástupom do NBS si chcem vytvoriť odstup

Peter Kažimír

foto: TASR

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) chce vo funkcii guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) pokračovať v modernizácii tejto inštitúcie a pripraviť NBS na nástup nových technológií a digitalizácie.

Ministra vymenuje prezident SR Andrej Kiska do funkcie guvernéra NBS od 1. júna. Kažimír zatiaľ nespresnil, kedy skončí pôsobenie v kresle ministra financií.

Kiska vymenuje do funkcie guvernéra NBS Kažimíra

„Mojou ambíciou je pokračovať v modernizácii Národnej banky Slovenska a etablovať ju ako inštitúciu schopnú proaktívne na tieto výzvy odpovedať. Reagovať z pohľadu regulácie, analytických kapacít a zvyšovania finančnej gramotnosti,“ povedal Kažimír.

Budúci guvernér upozornil na previazanosť NBS a Európskej centrálnej banky (ECB) vo vnútri eurozóny. „Našou spoločnou úlohou je zabezpečovať stabilitu cenovú, ale aj stabilitu a zdravie samotného bankového sektora,“ pokračoval Kažimír, podľa ktorého je tiež treba skvalitniť podiel NBS na výskume menovej politiky ECB a naše aktívne zapájanie sa do strategického plánovania.

Šance, že novým šéfom ECB sa stane J. Weidmann, sa zvyšujú

Minister financií začne svoje pôsobenie na novom poste až od leta. „O neskorší nástup som požiadal pána prezidenta z viacerých dôvodov. Chcem si vytvoriť odstup a po 12 intenzívnych rokoch vo verejných financiách chcem čas do nástupu využiť na prípravu na novú pozíciu a výzvy s tým spojené,“ dodal Kažimír. NBS bude až do nástupu nového šéfa viesť doterajší guvernérom NBS Jozef Makúch.

Môže vás zaujímať

Miera úspor zrejme dosiahne podľa analytikov historické maximá