Jednou vetou

KDH: Nezdaniteľné minimum by sa malo valorizovať podľa výšky priemernej mzdy

Ilustračná foto

Foto: Pixabay

Nezdaniteľné minimum by sa malo valorizovať podľa výšky priemernej mzdy. Slovensko má zároveň rezervy pri dani z nehnuteľností. To sú niektoré z návrhov mimoparlamentného KDH na úpravu daní, ktoré v piatok na brífingu predstavil europoslanec Ivan Štefanec a člen predstavenstva kresťanských demokratov Andrej Klapica.

Od roku 2013 podľa Štefanca nebolo v SR valorizované nezdaniteľné minimum, čo vytvára veľký tlak na nízkopríjmové skupiny obyvateľov. KDH navrhuje, „aby sme nezdaniteľné minimum valorizovali podľa výšky priemernej mzdy“.

Pellegrini považuje vstup Slovenska do NATO za strategické rozhodnutie

KDH podľa Štefanca nechce žiadne nové dane a odvody, pričom zdôraznil, že zdanenie práce by malo byť menšie. Rezervu vidí v majetkoch, ktoré sú podľa neho v SR zdaňované minimálne. „Slovensko má v porovnaní so zvyškom EÚ jednu z najnižších daní z majetku, predovšetkým z nehnuteľností,“ podotkol Klapica s tým, že zvýšenie tejto dane Slovensku odporúčajú aj medzinárodné inštitúcie. Oslobodené od tejto dane by podľa neho mali byť nehnuteľnosti využívané na výrobu alebo poľnohospodársku činnosť, ktoré sa nachádzajú v majetku daného podnikateľského subjektu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie