Jednou vetou

Kiska je naklonený myšlienke osobitného kontrolného výboru, uviedol Mitrík

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Karol Mitrík

Foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska je naklonený myšlienke inštitútu osobitného parlamentného kontrolného výboru pre podrobnejšie prerokúvanie zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Predseda úradu Karol Mitrík to uviedol v stredu po prijatí u hlavy štátu. Bola to jedna z tém rozhovoru o práci úradu.

Podľa Mitríka je Slovensko jediným štátom Vyšehradskej štvorky a širšieho okolia, ktorý takýto výbor nemá. „Aby sa v ňom mohli zodpovedať zodpovední manažéri podnikov a inštitúcií štátu, a nie aby sa musel zodpovedať Národnej rade NKÚ, prečo zistil tieto zistenia,“ priblížil Mitrík. Publikovanie zistení, pozitívnych aj negatívnych, je motiváciou do ďalšej práce, zdôraznil šéf NKÚ.

Kiska: Slovenské poľnohospodárstvo stojí na hrane, treba doň vrátiť poriadok

Podľa Mitríka sa prezident pýtal aj na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) a dostal detailné vysvetlenie procesov kontroly a zistení NKÚ. „Procesy hodnotenia a vôbec nastavenia čerpania európskych prostriedkov boli veľmi laxné alebo veľmi voľné, ktoré vytvárali aj korupčné prostredie,“ uviedol na adresu PPA šéf kontrolórov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie