Jednou vetou

Kiska súhlasí s tým, aby študenti mohli získať nový druh pôžičky

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Študentom študijného odboru ošetrovateľstvo pribudne nový druh pôžičky, takzvaná stabilizačná pôžička. Prezident SR Andrej Kiska v utorok 21. mája podpísal novelu zákona o Fonde na podporu vzdelávania z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR. Iinformoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Musíme sa pripraviť, že sa bude viac vyrábať vo virtuálnom svete, uviedol Pellegrini

Novela zákona o fonde upravuje možnosť administrácie nového druhu pôžičky ako formy sociálnej podpory vybraných skupín študentov vysokých škôl, ktorí štúdiom zvoleného študijného programu vysokej školy získajú kvalifikačný predpoklad na výkon povolania ohrozeného nedostatkom pracovných síl v SR.

Nedostatkové regulované povolania budú každoročne zverejnené v zozname nedostatkových povolaní a určí ich ministerstvo v spolupráci s ďalšími príslušnými rezortmi.

Podnetom na novelizáciu zákona bola potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, konkrétne zdravotných sestier, v systéme zdravotníctva.

„Jedným z týchto opatrení je poskytovanie stabilizačnej pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu,“ uvádza sa v predkladacej správe rezortu školstva.

Raši: Kľúčovým faktorom rozvoja krajín sa v tomto storočí stávajú dáta

Fond bude poskytovať stabilizačnú pôžičku študentovi v jednom akademickom roku len raz. Pôžičku môže získať študent najviac počas šiestich akademických rokov, pričom tie nemusia nasledovať po sebe.

Lehotu splatnosti stabilizačnej pôžičky možno dohodnúť najviac na desať rokov. Rada fondu bude môcť rozhodnúť o predĺžení lehoty splatnosti stabilizačnej pôžičky len na základe odôvodnenej žiadosti dlžníka, najviac však na 20 rokov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie