Jednou vetou

Kiššová je spokojná s kontrolou 3. bloku elektrárne v Mochovciach

V strede predsedníčka Výboru pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová (SaS), prvý sprava predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček počas tlačovej konferencie po návšteve členov Výboru pre hospodárske záležitosti Národnej rady SR tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach 26. septembra 2018

foto: TASR

Kontrola bezpečnosti na dostavbe tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach je mnohonásobná a dostatočná, potvrdila v stredu po návšteve elektrárne predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR za SaS Jana Kiššová.

„Na hospodárskom výbore sme tému dostavby a bezpečnosti otvorili z viacerých dôvodov. Jednak to boli medializované informácie o posune termínov dostavby, o prekročení finančného limitu, ale aj obavy z bezpečnosti dostavby,“ skonštatovala Kiššová. „Mám z toho po návšteve dobrý pocit. Budeme o tom na výbore diskutovať, ak vzniknú ďalšie otázky, som pripravená zaradiť tento bod na rokovanie výboru,“ povedala Kiššová.

Rozšírená generálna odstávka Mochoviec potrvá dva mesiace

Podľa generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka je tretí blok elektrárne v Mochovciach dostavaný na 98 percent. „V auguste bola úspešne ukončená studená hydroskúška tretieho bloku, sme v procese malej revízie. Po nej bude nasledovať teplá hydroskúška, tá by mala byť zrealizovaná koncom tohto roka. V prvom kvartáli budúceho roka začneme s navážaním paliva a v druhom kvartáli uvedieme tretí blok do komerčnej prevádzky. Štvrtý blok spustíme o rok neskôr, potvrdil Strýček. Za posledných päť rokov bolo na dostavbe tretieho bloku v jadrovej elektrárni Mochovce vykonaných Svetovou asociáciou prevádzkovateľov jadrových elektrární desať revízií,“ tvrdí Strýček. „Ďalšie sú naplánované v blízkej budúcnosti. Bezpečnosť je pre nás prioritou,“ dodal.

Problémy spôsobila elektrárňam dnes už neexistujúca talianska spoločnosť Leoncini. „Pri preverovaní práce po tejto firme sa ukázali značné nedostatky, preto Slovenské elektrárne pristúpili ku kontrole všetkých zvarov. Niektorým zváračom chýbali osvedčenia. Všetky zvary, ktoré robili, však boli v poriadku, potvrdili to skúšky a analýzy. Naďalej však budeme venovať pozornosť všetkým systémom, ktorých sa táto firma zúčastňovala,“ informovala predsedníčka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková.

Podľa SaS môžu ceny elektriny opäť stúpnuť

„Všetky zvary museli byť verifikované a opravované, čo nám spôsobilo ujmu. Leoncini je dnes v konkurze, takže si nemáme škodu od koho vymáhať. Podali sme podnet na políciu, to je maximum, čo vieme urobiť,“ povedal Strýček.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie